Nem felel meg a Nemzetközi Atomenergia Hivatal hazánkban is törvénybe iktatott földrengésbiztonsági ajánlásainak a Paksi Atomerőmű, és a tervezett bővítés telephelye, írja az Átlátszó.
A lap megszerezte az MVM Paks II. Zrt. megbízásából készült, 2016-os geológiai tanulmányt, mely szerint egy tektonikailag aktívnak minősülő törésvonal gyakorlatilag a nukleáris létesítmények alatt halad át, egy geológus pedig tízezer évnél fiatalabb földrengések nyomaira bukkant a telephely közvetlen közelében a felszínen. Hogy mégis itt áll a paksi atomerőmű, az annak köszönhető, hogy az 1970-es évek elején, az építése előtt nem vizsgálták érdemben a helyszín tektonikai sajátosságait, a helyet a szovjetek csak simán kijelölték.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség nukleáris biztonsági ajánlásait tartalmazó 2011-es magyar kormányrendelet értelmében viszont tilos olyan helyre atomerőművet építeni, ahol 10 km sugarú körben olyan törésszakasz található, amelynél az utolsó százezer évben felszíni elmozdulás volt.
A tervezett paksi bővítéshez ismét földtani kutatásokra volt szükség, ezeket több mint 8 milliárd forintért el is végezték, de az Átlátszó szerint a részletes eredményeket eltitkolták a kívülállók elől, "szakmailag nagyon ingatag és államilag erősen menedzselt eredmény született a telephely alkalmasságáról", írják.
mfor.hu