Ez a legnagyobb német banki fúzió azóta, hogy hét évvel ezelőtt a Dresdner bankot az Allianz biztosítótársaság vásárolta fel.
Eszerint a Commerzbank két lépésben jut a Dresdnerhez: először 60,2 százalékos részesedést szerez a Dresdner bankban, a többi részvényt a későbbiekben vásárolja majd fel. Szakértők szerint az üzlet révén az első számú német pénzintézettel, a Deutsche Bankkal versengő bank jön létre. A Commerzbank és a Dresdner bank együttesen 1,1 billió eurós mérlegfőösszegével a második bankká lép elő Németországban a 2 billió eurós mérlegfőösszegű Deutsche Bank után. Az üzlet tehát megváltoztatja Európa legnagyobb gazdasága bankszektorában az erőviszonyokat.
A Commerzbank az üzlet révén fontos támaszhoz jut a hazai piacon, az Allianz viszont megszabadul egy nemkívánatossá vált partnertől. Sikertelennek bizonyult ugyanis a befektetési bankárok és a biztosításokat értékesítő üzletemberek házassága.
Az üzlet ugyanakkor jelentős számú - lapjelentések szerint 9 és 12 ezer fő közötti - létszámleépítéssel járhat, amit el lehetett volna kerülni, amennyiben az Allianz egy másik vevőjelölt, a China Development Bank ajánlata mellett döntött volna. A munkavállalói szervezetek többször is figyelmeztettek a drasztikus leépítés veszélyére és foglalkoztatási, illetve telephely garanciákat szabtak a fúzió feltételéül. A szakszervezetek inkább a külföldi felvásárlást támogatták volna, mivel ez szerintük kevesebb munkahely elvesztésével járt volna.
A Dresdner bankot az Allianz 2001-ben szerezte meg mintegy 23 milliárd euróért abban a reményben, hogy az Allianz ügyfeleinek bankszámlákat lehet majd értékesíteni, a bank fiókjaiban pedig autóbiztosítást és egyéb biztosítási termékeket forgalmazni. Ez a számítás azonban nem vált be: a Dresdner több mint 3 milliárd eurós veszteséget halmozott fel, ennek egy része nemrégiben a rossz befektetések után keletkező behajthatatlan adósságok leírásával függ össze.