3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2009-es évben kutatás-fejlesztés-innovációra fordítandó összeg elérheti a 290-300 milliárd forintot, szemben az idei 250-260 milliárddal. A kedvező változások azonban már 2008-ban elindultak azzal, hogy a terület kormányzati szintű képviseletet kapott.

A kormányzati változás lehetőséget ad arra, hogy a különböző minisztériumoknál korábban szétaprózott forrásokat – elsősorban a nagy projektekre - koncentrálják, amely hatékonyabb felhasználást tesz lehetővé. Ennek eredményeképp már az idei évben is nőtt a magánszféra aránya a pályázók között, amely így csaknem elérte az 50 százalékot. Korábban ezzel szemben állam 70, a magánszféra 30 százalékkal járult hozzá a kutatás-fejlesztés költségeihez, mutatott rá Molnár Károly tárca nélküli miniszter.

A cél azonban az, hogy a vállalati hozzájárulás aránya 2010-ig tovább növekedjen, és az állami támogatással együtt elérje a GDP 1,2 százalékát, amely még mindig elmarad az Európai Unió 1,8 százalékos átlagától.

A miniszter szerint a kutatás-fejlesztés-innováció súlyát a kormány azzal is elismerte, hogy 2008-ban egyetlen egyszer sem merült fel az e területre szánt állami forrás csökkentése.
Így az idei évben 250-260 milliárd forintot kapott a K+F. Ehhez az innovációs alap 50-60 milliárd forinttal járult hozzá, amelyet pályázati formában visszaadtak a vállalatoknak technológiafejlesztésre, tudásközpontok kialakítására, valamint vidéki innovációs centrumok támogatására. A többit az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjai, az Európai Unió kutatás-fejlesztési keretprogramja és a vállalati hozzájárulás teszi ki.

Molnár Károly úgy értékelte azonban, hogy területileg egyenlőtlen a 250-260 milliárd forint felhasználása, mert annak 70 százaléka Budapestre, a központi régióba jut. A jövőben ezt ki szeretnék egyenlíteni, amit az ország szellemi potenciáljának megoszlása is indokol.

A hazai források mellett fontosnak tartja a miniszter a nemzetközi pályázati lehetőségeket, az országok kutatóintézetei közötti együttműködést is, amely tovább gyarapíthatja a magyar kutatás-fejlesztés-innováció lehetőségét.

Jövőre még több pénzt szánnak erre a szegmensre, amely összeg így elérheti a 290-300 milliárd forintot. A jövő évi ráfordításokhoz az állam 170 milliárd forintot tesz hozzá, míg a vállalati befizetések - ha a 2008. évi szinten maradnak - 120 milliárd forintot tesznek ki.
A miniszter reményei szerint azonban az utóbbi rész tovább növekszik majd.

Molnár Károly úgy vélekedett, hogy már nem az anyagi lehetőségek kevesek a kutatás-fejlesztés-innováció területén, hanem a rendelkezésre álló humánerőforrás, amelyen hosszú távon az egyetemekkel összefogva lehet változtatni.

MTI/ Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!