3p

A dolgozók betartották a műszaki előírásokat, a cég nem felelős a vörösiszap-katasztrófáért – mondta a Figyelőnek adott interjúban Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke. Szerinte teljesen biztonságos megoldás van a vörösiszap elhelyezésére, így az üzemet újra lehet és kell indítani - értéke csak egy működő vállalatnak van.

"Mi úgy érezzük, hogy nem vagyunk felelősek, ugyanis álláspontunk szerint alapvetően egy elháríthatatlan külső erő, vagyis a természeti viszonyok alakulása okozta a katasztrófát, a munkatársaim mindent a szabályok szerint tettek. A belső károkra teljes körű biztosításunk van. A felelősségbiztosításunk sajnos kisösszegű” – magyarázta a MAL Zrt. elnöke, aki a Napi Gazdaság listája szerint a 21. leggazdagabb magyar 23 milliárd forintra becsült vagyonnal.

"Itt nem svindlerek működnek"

Hozzátette: feladatának tekinti a károk enyhítésében való részvételt, és fontosnak tartja, hogy a katasztrófa okait kivizsgálják. Abban is érdekeltek, hogy a felelősség kérdése is azonosítható legyen, és ugyanilyen fontos a károk enyhítése és a cég üzemszerű működésének újraindítása, tette hozzá. Szerinte nincs értelme a leállításnak. "Itt nem svindlerek működnek, hanem külföldön is elismert szakemberek” - mondta.
 
Ha az újraindítás nem történik meg, akkor az 1100 alkalmazottnak és a beszállítóik 1500 dolgozójának nem lesz munkája.”Kiszámoltuk, hogy 2014-ig az állam 7,3 milliárd forint bruttó adóbevételtől esik el, a segélyezések 2 milliárd forintba kerülnek, és a segélyezett családok becsült banki hitelállománya 1,5–2 milliárd forint. Mi segíteni akarunk, ehhez létrehozunk egy alapot. De csak egy működő cég tud helytállni. Abszolút kizárom, hogy az üzemet nem engedik újra működni, hiszen teljesen biztonságos megoldás van a vörösiszap elhelyezésére, és a vevőink nagyon várják az alapanyagot” - fejtegette az elnök.

Azzal kapcsolatban, hogy Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa szerint náluk tananyag, hogy ez a tározó rossz helyen van, beszakadhat a gát, és a privatizáció előtt erről szakvéleményt adtak a jogelőd Alutrösztnek, úgy vélekedett: a privatizációs szerződésben erre a tanulmányra nem hívták fel a figyelmüket. "Mindent teljesítettünk, amit a magánosítási szerződésben vállaltunk" - fűzte hozzá.

"Nem értünk a kríziskommunikációhoz"

Azzal összefüggésben, hogy a hétfői tragédia után csak csütörtökön jelent meg az a közlemény, amely szerint sajnálják, hogy az első napokban jobbára szakmai kérdésekre fókuszáltak, ezért szeretnék újra kifejezni részvétüket, úgy fogalmazott: "Sajnos, mi nem értünk a kríziskommunikációhoz."

A Figyelő kérdésére elárulta, hogy ő negyven, Petrusz Béla és Bakonyi Árpád (a cég őrizetbe vett vezérigazgatójának, Bakonyi Zoltánnak az édesapja - a szerk.) pedig harminc-harminc százalékos tulajdonrésszel bír a MAL Zrt.-ben, amely szerinte - a tavalyi komoly veszteség után - az idei első kilenc hónapban már pozitív eredményt könyvelhetett el.

A leggazdagabb magyarok listáján Petrusz Béla és Bakonyi Árpád is megtalálható: a 28. helyen állnak 16,5 - 16,5 milliárd forintos vagyonnal.

Figyelő/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!