3p

Tíz évet késett s ezalatt igencsak felpuhult az eredetileg a hazai könnyűipar megsegítését célzó kormányzati intézkedéscsomag - állítják a szakmai szervezetek. A kínai áruk dömpingje megállíthatatlan, a még működő üzemek számára a túlélést az egyedi, minőségi termékek gyártása jelentheti.

Tíz évet késett, s ezalatt igencsak felpuhult az eredetileg a hazai könnyűipar megsegítését célzó kormányzati intézkedéscsomag - állítják a szakmai szervezetek. A kínai áruk dömpingje megállíthatatlan, a még működő üzemek számára a túlélést az egyedi, minőségi termékek gyártása jelentheti.

[ajanlo=117][igazitas=left/]A hazai ruházati, textil- és cipőipar nem bízhat abban, hogy helyzete központi intézkedéseknek köszönhetően fog javulni - vélekedtek egyöntetűen a résztvevők az ágazat reprezentánsai által szervezett tegnapi budapesti konferencián. Bár a szektort segítő kormányrendelet-tervezet elkészült, abban nem tükröződnek a szakmai szervezetek javaslatai, így sem a feketekereskedelem, sem a versenyképesség növelése terén nem várható javulás - áll a Világgazdaság beszámolójában.

A feketekereskedelem elleni tervezett lépések közül az még érvényben van, hogy cipőt csak boltban lehessen árusítani. Az új kereskedelmi törvénybe ágyazott intézkedéssel az ellenőrízhetetlen piaci árusítást szeretnék felszámolni, amire már csak azért is szükség lenne, mert a cipők fele hazánkban ilyen csatornákon jut el a vevőkhöz.

[ajanlo=160][igazitas=left/]A leghatásosabb, a vámolási szigorításra irányuló kezdeményezés azonban hamvában holt. Az akciók ugyanakkor látványos eredménnyel jártak, hiszen a 2003-ban egész évben folytatott tételes ellenőrzés eredményes volt, a kínai cipők vámolási értéke hirtelen normális szintre, azaz hatszorosára nőtt - mondta el Várszegi Árpád a Bőr-, és Cipőipari Egyesülés (BCE) igazgatója. Az ázsiaiakkal szemben felállított kvótarendszer ugyanakkor nem hozott eredményeket, mert lépten-nyomon kijátszották, az áru valamely más ország -, többnyire Hongkong - érintésével érkezett az országba.

Várszegi Árpád szerint a magyar cipőipar feltámasztása elkésett, a kínai hatalomátvétel immár totális. A még működő cégek egyetlen túlélési esélye, hogy egyedi, minőségi és divatos termékeket gyártsanak, a kínaiak ugyanis ezt a kategóriát még nem célozták meg - írja a Világgazdaság.

Kapcsolódó anyagok
Nike-trükk: prémium termék diszkont áron
Már hazájában is támadja a Tisza-cipő az Adidast
Hazánkba hozhatja termelését egy francia luxuscipőgyártó
Cipőt is a hipermarketekben veszünk
Leépülő textil és cipőipar

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!