2p

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) tájékoztatása szerint jelenleg több mint 60 cégnek van humán gyógyszerre vonatkozó gyártási engedélye. A gyógyszeripar az átlagosnál hatékonyabb ága az iparnak, számol be a Napi Gazdaság.

Az egy főre jutó termelési értéke, hozzáadott értéke, exportja évről évre meghaladja az ipari átlagot. Mintegy 15 ezer foglalkoztatottnak adnak munkát közvetlenül (ebből a szellemi foglalkozásúak aránya jóval magasabb, mint az ipar egészére adódó hányad) és további, csaknem 30 ezer fő részére biztosítanak foglalkoztatást közvetve, a háttériparokban, a kutatóhelyeken és a kereskedelemben.

Az ágazat termelésének kétharmadát külpiacokon értékesíti. A hagyományos, kelet-európai és FÁK-országokba irányuló export mellett ma már jelentős az Egyesült Államokba és az Európai Unióba irányuló kivitel is. Négy legnagyobb gyártónk ott van a kelet-közép-európai országok tíz legnagyobb gyógyszercége között.

A gyógyszeripar az űrkutatás mellett az egyetlen olyan szektor, ahol a profitnak több mint 15 százalékát fordítják vissza a kutatás-fejlesztésbe. A k+f kiadások megtérülése azonban itt a legkockázatosabb.

A fejlesztési időszak (hozzávetőlegesen 12-15 év) és a szabadalmi védettség időszaka (20 év) közti 5-8 évben kellene annyi nyereséget realizálni, ami fedezhetné a 15 éves fejlesztési időszakot, illetve mindazokat az "eredménytelen" kísérleteket, amelyek nem jutottak el a forgalomba hozatalig. A gyógyszer-gazdaságossági törvény bevezetése óta viszont a gyártóktól egyre nagyobb erőfeszítést igényel piaci pozíciójuk megtartása, számol be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!