2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén már biztosan nem hozza meg a végső befektetési döntést a Nabuccóról a földgázvezeték megépítésére és üzemeltetésére létrehozott konzorcium hat tagja közül kettő; pénteken az osztrák OMV és a német RWE képviselői is közölték, hogy az azerbajdzsáni földgázszállításokról szóló tárgyalások elhúzódása miatt 2011-re halasztják annak eldöntését, hogy részt vesznek-e a projektben.

Az OMV nemzetközi vezetéképítési projektekért felelős vezetője, Michael Ulbrich a Der Standard című bécsi lapnak nyilatkozva hangsúlyozta: "az idén már biztosan nem jutunk végső elhatározásra, 2011-ben hozunk majd döntést". Az RWE illetékese pedig a dpa német hírügynökségnek elmondta, hogy "továbbra is kérdéses a vezeték gázellátásának biztosíthatósága, az eredeti menetrend ezért nem tartható", döntés csak jövőre várható.

A késedelmet az okozza, hogy egyelőre nem tudni, ki juthat hozzá az azerbajdzsáni Shah Deniz II földgázmező készletéhez. Az azeri vezetés több mint 20 társasággal folytat tárgyalásokat párhuzamosan a lelőhelyről kitermelhető földgáz értékesítéséről. A bakui kormány a legmagasabb árat kínáló féllel kíván szerződni, az orosz Gazprom pedig nemrégiben közölte, hogy senki nem versenyezhet azzal az árral, amelyet ők ajánlanak a Shah Denitz II földgázkincséért - áll a Reuters hírügynökség összefoglalójában.

Az OMV és az RWE mellett a magyar Mol Nyrt., a román Transgaz, a bulgáriai Bulgargaz és a török Botas vesz részt a konzorciumban. Az eredeti tervek szerint az idén kellene a befektetésre vonatkozó döntést véglegesítenie a tagoknak.

Az uniós gázellátás biztonságát javítani, az orosz forrástól való függőséget lazítani hivatott Nabucco az elképzelések szerint 3 ezer kilométer hosszú lesz, és a Kaszpi-tenger térségéből szállít majd földgázt Nyugat-Európába. Törökországból indul, áthalad Bulgárián, Románián és Magyarországon, majd az ausztriai Baumgartennél végződik. A beruházás költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. A gázszállítás 2015-ben indulhat be, teljes kapacitása pedig évi 31 milliárd köbméter lehet, ami nagyjából a kétszerese Magyarország éves földgázfogyasztásának.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!