2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerbia és Oroszország tovább tárgyal a szerb állami kőolajvállalat, a NIS eladásáról. Szerb sajtóértesülések szerint a szerződés eredetileg e hónapra tervezett aláírása már kizárható.

A szerb kormány a múlt évi utolsó ülésén keretként elfogadta a Gazprom orosz gázipari vállalat NIS-re tett ajánlatát, és akkor az a hír terjedt el, hogy néhány részlet pontosítása után Vlagyimir Putyin orosz elnök és Vojislav Kostunica szerb kormányfő január 18-án Szófiában alá is írja a megállapodást.

Az oroszok a szerb vállalat 51 százalékáért 400 millió euró készpénzt ajánlottak fel, továbbá 500 millió eurós fejlesztést ígértek, és azt, hogy Szerbián is áthalad a Nyugat-Európába majdan tartó, Déli Áramlat nevű gázvezeték, amelyhez egy 300 millió köbméteres tárolót is építenek.

Azóta több kormánytag és szerb közgazdászok is nevetségesen alacsonynak minősítették a kilátásba helyezett árat, és felhívták a figyelmet arra, hogy az ajánlat nagyon ködösen fogalmaz a gázvezetékről, amelyre Szerbiának igen nagy szüksége lenne. Először is 10 milliárd köbméteres kapacitásról van szó, ami a Fekete-tengeren át Bulgáriába évente érkező 30 milliárd köbméternek csak egyharmada lenne, és a tervezet nem szól a nyomvonalról, nem derül ki belőle, hogy csak egy leágazás lesz-e, vagy fővonal.

Ezzel kapcsolatban többen felhívták a figyelmet arra, hogy a Déli Áramlatért Magyarország is erősen lobbizik, és egyáltalán nem kizárt, hogy a vezeték fő ága Bulgáriából Románián keresztül Magyarország felé halad majd.

Mladjan Djinkic gazdasági és regionális fejlesztési miniszter, a G17 Plusz kormánypárt vezetője a belgrádi Politika című lapban figyelmeztetett, hogy eleve külön kell választani a szerb gázellátás gondjainak - Szerbia jelenleg csak Magyarországon keresztül kap gázt - megoldását a NIS privatizációjától, amelyre nyílt pályázatot kellene kiírni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!