Hozzátette: már az AirBridge megalakulásakor tervbe vették a tulajdonosok, hogy sikeres pályázat esetén a megfelelő időben bevezetik a Malév papírjait a BÉT-re. Erre akkor kerülhet sor, ha a társaság működése nyereséges lesz. Utóbbi - Leonov Péter vezérigazgató szerint - két év múlva következhet be, a tőzsdei bevezetésre pedig - Költő Magdolna szerint - 2010-2012 környékén kerülhet sor.
Mint ismert, a Malév 2006. évi üzemi tevékenység eredménye mínusz 10,8 milliárd forint volt, 3,7 milliárd forinttal több a megelőző évinél. Az adózás előtti veszteség - a konszolidált éves beszámoló szerint - 11,9 milliárd forintra rúgott.
A Malév 99,95 százaléknyi részvényét az idén februárban vette meg az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt.-től a Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségébe tartozó AirBridge Zrt., amelyben két magyar magánszemély a többségi, 51 százalékos tulajdonos. Költő Magdolna emlékeztetett arra, hogy mellettük a légitársaság négyszáz dolgozójának van Malév részvénye (összesen 0,5 százaléknyi).
2008: cél a stabilizáció
Leonov Péter az MTI-nek hozzátette: 2008 a Malév számára a stabilizáció éve lesz. Az üzleti terv az ideinél kisebb forgalombővüléssel számol, de a légitársaság számára - mint mondta - most nem is az utasforgalom növelése a cél, hanem a flotta gazdaságos működtetése.
A vezérigazgató éves forgalmi adatokat nem közölt, de egy korábbi tájékoztatás szerint az év első tizenegy hónapjában az utasforgalom mintegy hat százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A társaság december 12-én fogadta az idei hárommilliomodik menetrendszerinti utasát.
Összehasonlításul: 2006-ban az utasok száma valamivel több mint hárommillióra rúgott, ami akkor az idénre vártnál nagyobb, közel kilenc százalékos növekedést jelentett.
A vezérigazgató szerint a légitársaság gazdálkodása stabil, likviditása jó. A tulajdonosoktól kapott hitel biztosítja a cash flow szempontjából kedvezőtlen téli időszakban is a megfelelő likviditást, tette hozzá.
A Malév november végén jelentette be, hogy csoportos, de kilenc százalékot meg nem haladó leépítést hajt végre. A remények szerint kevesebb mint egy év alatt megtérülő létszámoptimalizálástól évi 1,2 milliárd forint megtakarítást vár a vezetés.
Menedzsment Fórum