4p

A Transelektrót hitelező bankkonzorcium még ezen a héten megállapodhat arról az államilag 75 százalékban garantált 3 milliárd forint összegű középlejáratú hitelről, amely stabilizálhatja a Transelektro-csoport likviditási helyzetét. Kóka János miniszter egyúttal vizsgálatot rendelt el a csoportnak juttatott állami pénzek sorsát illetően.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn konzultációra hívta Erdei Tamást, a bankkonzorciumot vezető MKB Bank elnök-vezérigazgatóját, Hónig Pétert, a Ganz Transelektro Villamossági Rt. nemrég kinevezett elnök-vezérigazgatóját és Székely Pétert, a Transelektro korábbi főtulajdonosát.

Erre annak nyomán került sor, hogy a múlt héten a Nagy Elek érdekeltségébe tartozó Vegyépszer Rt. 48 százalékos, a Közgép Rt. és a Resonator Kft. egyaránt 9,3-9,3 százalékos üzletrészt vásárolt a Transelektro Management Vagyonkezelő (TMV) Kft.-ben. Ez egyben döntő tulajdoni befolyást jelent a Transelektro ipari csoportban.

A bankkonzorciumot vezető MKB Bank elnöke, Erdei Tamás az MTI-nek elmondta: még a héten aláírhatják a Transelektróval azt a 3 milliárd forintos hitelszerződést, amely előmozdítja a cég további működését. Ennek feltételéül szabták, hogy Székely Péter 500 millió forint saját erővel járuljon hozzá a válságos likviditási helyzet megoldásához.

"Az 500 millió forintról szóló banki fedezetet bemutattam a konzorciumnak, s megállapodtunk a banki hitel fejében nyújtott ingatlanfedezetről is" - mondta el Székely Péter, akinek üzletrésze a vétel után 33,34 százalékra csökkent a Transelektro csoportot irányító TMV Kft.-ben.

"A Vegyépszer egyeztetett a hitelező bankokkal, mielőtt tulajdont szerzett a TMV-ben, és azok jóváhagyták a lépést" - közölte hétfőn Tímár Gyula, a Vegyépszer Rt. elnök-vezérigazgatója. A TMV Kft. korábban hat magánszemély birtokában volt, a vevők az ő tulajdoni hányadukat vásárolták meg.

Tímár szerint a vásárlással a Transelektro-csoport egyben tartását, az 1600-1700 ott dolgozó munkahelyét és a cég folyamatos működtetését kívánják elősegíteni a hitelező bankokkal együtt. Székely Péter korábban elmondta: a tranzakció célja, hogy a Transelektrónak fejlesztésre orientált, magyar tulajdonú, tőkeerős háttérrel rendelkező tulajdonosai legyenek.

"A csoport reorganizációját az osztrák Roland Berger tanácsadó cég által március közepéig elkészített átvilágítás és elemzés figyelembe vételével kívánjuk megvalósítani" - jelezte korábban Tímár Gyula. Hónig Péternek pedig március második felére kell megfogalmaznia azokat a konkrét lépéseket, amelyek segítségével biztosítani kívánja a társaság működőképességét.

Hónig Péter

A Transelektro korábbi közleménye szerint a hitelező bankok által folyósított 3 milliárd forint középlejáratú forgóeszköz hitel és az ahhoz kapcsolódó 75 százalékos állami garancia, valamint a tulajdonosok által adott 500 millió forint tőkejuttatás és az 1 plusz 2 milliárd forint ingatlanfedezet lehetőséget ad arra, hogy a csoport helyzete mielőbb stabilizálódjék.

Mint arról beszámoltunk, a csoport ipari cégeit - a hitelező bankokkal folytatott tárgyalások eredményeként - a Transelektro Villamossági Rt.-be vonják össze. Ennek új vezetősége február 20-án alakult meg, az elnök-vezérigazgatói székbe Hónig Péter került. A jelenleg a Malév Rt. elnöki tisztét is betöltő menedzser az ipari csoport operatív irányítását végzi majd.

Az öttagú igazgatóságban a vezérigazgató mellett helyet kapott a bankok konzorciumát képviselő Magyari József, Tzvetkov Julián (Magyar Fejlesztési Bank), Lakatos Zsolt (Magyar Fejlesztési Bank) és Sarlós Tibor finanszírozási igazgató (Transelektro).

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!