3p

Jelentősen változtathat a romániai gazdagok listáján az egykori főnemesek leszármazottainak kárpótlása, akik nagy múltú kastélyokat és erdőterületeket kapnak vissza, tudta meg az mfor.hu. Bár a birtokok értéke hatalmas, arra is vigyázni kell, nehogy „koldusbotra” juttassák az örökösöket.

Mennyit ér az erdő? Galéria!

"Az erdők értéke magas, azonban a gazdálkodást szigorú feltételek szabályozzák. A kitermelést csak a 10 évre előre meghatározott erdészeti ütemterv teszi lehetővé" - árulta el az mfor.hu-nak Tamás Sándor felsőháromszéki képviselő. Az erdőgazdálkodásból befolyó összegek rövidtávon messze alulmúlják magának az erdőterületnek az értékét.

Régi lejben számolva 5 millió és 200 millió között mozog egy hektár erdőterület ára Romániában. Az értéket meghatározza, hol található a fás rész, az milyen összetételű, illetve milyen erdőgazdálkodási kötelezettségek vonatkoznak rá. Egyes esetekben egyetlen köbméter fa kitermelése sem lehetséges, ami igencsak megnehezítheti az újdonsült tulajdonos helyzetét. Az erdők ápolására vonatkozó szigorú előírásokat ugyanis minden esetben be kell tartani, s kapcsolatba kell lépni az állami vagy magán erdészetekkel.

Bele lehet őszülni a visszaigénylésbe

Nehéz megjósolni, milyen mértékű vagyonátrendeződések következhetnek be a jóvátétellel. Bár a visszaigénylések határideje lejárt, jónéhány esetben még döntésre várnak az örökösök, a peres eljárások pedig évekig elhúzódhatnak.

Sok leszármazott már több mint másfél éve hiába várja a választ az illetékes helyi tanácstól az igényeinek benyújtására. De akad olyan is, aki már 17 éve bírósági úton próbál dűlőre jutni az állammal - meséli Ugron Zoltán. Szerinte a pereskedés kimenetele kiszámíthatatlan: sok esetben homlokegyenest eltérő ítéletek születnek ugyanolyan jellegű ügyekben.

Ugron Zoltán például ősi családi házuk miatt szállt harcba Kolozsváron, ahol három betelepített lakó közül kettő esetében hozott a törvényszék neki kedvező döntést. Mindaddig azonban nem tudja teljes egészében birtokba venni a patinás épületet, amíg a harmadik ügyben jogerős ítélet nem születik az ingatlan átadására. "Bíztató jel a pereskedők számára, hogy a strasbourgi bíróság elé kerülő esetek zömében eddig az örökösnek kedvező ítélet született" - állítja az erdélyi alapítvány illetékese. Ott is azonban évekig várni kell, amíg tárgyalnak egy ügyet.

Nem teljes a visszaszolgáltatás

A visszaigénylők között magyar és román örökösök egyaránt találhatók, Erdélyben szinte egyenlő arányban. A jogosultak számát nehéz meghatározni, ugyanis egyes birtokok esetében igen sok utód van. A nagyobb erdőterületeket és kastélyokat visszaigénylők köre ezres nagyságrendű lehet. (Egyedül a Castellum Alapítványnak több mint 200 tagja van.) A döntő többség az erdők esetében tíz hektáron aluli területek visszaszerzésére jogosult, de - mint ahogy a fentiekből is látszik - néhány igazán jelentős szereplője is van a kártalanításnak.

A főnemes családok leszármazottjait negatívan érinti, hogy a birtokok visszaadásánál az 1948-as tulajdoni viszonyokat veszi alapul a román állam. Pedig korábban is történtek már kisajátítások, ezeknek a jóvátételéről azonban a modernkori arisztokraták már álmodni sem mernek.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!