3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Növelné az orosz vezetékeken szállított földgázexportját Türkmenisztán - jelentette be Gurbanguly Berdimukhammedow, türkmén elnök az orosz elnökkel tartott két napos, türkmenbasi csúcstalálkozón. A Gazprom beszállhat egy türkmén gázvezeték-projektbe.

"Oroszország hosszú távú stratégiai partnerünk, így a meglévő kétoldalú megállapodások keretében készek vagyunk növelni Oroszországba szánt földgázexportunkat" - nyilatkozta a türkmén elnök. A bejelentés azután történt, hogy Berdimukhammedow korábban azt mondta, szívesen szállítana gázt az Európai Unió által támogatott Nabucco-vezetékén keresztül is. Jelenleg nincs vezetékösszeköttetés Türkmenisztán és Európa között.

A gazdasági világválság előtt már folytak tárgyalások arról, hogy Oroszország és Türkmenisztán közösen építsenek meg egy gázvezetéket, amely lehetővé tenne a két ország közötti, illetve Oroszországon keresztül európai szállításokat is. Akkor a válság hatására megcsappant orosz kereslet (7,9 milliárd köbméter 2010-ben, a korábbi 50 milliárdhoz képest) miatt állították le a beruházást.

A közép-ázsiai ország, amely a világ negyedik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik, most kelet felé építene új vezetéket. Az úgynevezett TAPI vezeték Türkmenisztánból Afganisztánon át Pakisztánba és Indiába szállítana földgázt. Igor Szecsin orosz energia cár mai bejelentése szerint a vezeték megépítésében a Gazprom is szerepet vállalhat. Elmondása szerint a beruházásról "szó esett a találkozón" és az orosz energiaipari óriás bármilyen minőségben csatlakozhat a projekthez, akár építőként, tervezőként, vagy társként.

India és Pakisztán már jelezte, hogy akár évi 70 milliárd köbméter türkmén gázt is vásárolna. A legnagyobb gondot biztonsági kérdések jelenthetik, ugyanis az afganisztáni szakasz tálib területeken keresztül vezetne. Az elmúlt hónapban egy vezető beosztású afgán hivatalnok elmondta, úgy próbálnák megvédeni a vezetéket, hogy egyes szakaszokat a föld alá temetnek, illetve helyi közösségeket bíznak meg védelmével.

Tavaly decemberben adták át azt a vezetéket, amely Kína keleti tartományaiba szállít - egyelőre évi 6 milliárd köbméter - türkmén gázt. A vezetéken, amely Üzbegisztánon át halad, a tervek szerint 2011-re 30 milliárd köbméter gáz áramolhat Közép-Ázsiából Kínába.

Korábban a türkmén elnök többször is kifejtette abbéli szándékát, hogy diverzifikálja Türkmenisztán földgáz-exportját. Az európai piac azért is vonzó célpont az asgabati vezetés számára, mivel nyugaton, keretszerződés megkötése esetén az eddigi ár (120-190 dollár ezer köbméterenként) kétszereséért is értékesíthetné gázát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!