A közép-magyarországi cégek lehetnek az Új Széchenyi Terv legnagyobb vesztesei, legalábbis az eddig kiírt pályázatok erre engednek következtetni. Az mfor.hu által megkérdezett szakember szerint ennél csak rosszabb lesz a helyzet az ő szemszögükből.
Vidékre mehet a pénz nagy része
Március elsején indultak az Új Széchenyi Terv első pályázatai, melyekben a legjelentősebb változás talán az, hogy a korábbinál is jobban előnyben részesítik a vidéki vállalatokat. Az elmúlt évek egyik legnépszerűbb kiírásának számító képzési pályázatok esetében például a budapesti és pest megyei cégeket kizárták, míg a vidéki cégek akár 100 százalékos finanszírozás mellett juthatnak forráshoz.
"A legnépszerűbb szakképzési pályázatok esetében például 30 milliárd forintnyi forrás van a vidéki, és 4 milliárd a közép-magyarországi cégek számára. Ez az arány a többi kiírásnál is hasonló" - mondta az mfor.hu kérdésére Körmendy Zsófia, a 4Tender Hungary ügyvezető igazgatója.
A vidéki vállalkozások nem csak több pályázatból választhatnak, hanem az egyes kiírásokban több pályázó részesülhet támogatásban és jóval magasabb a támogatás aránya is. A gépbeszerzések, komplex beruházások támogatásakor például a budapesti cégek mérettől függően 20-30 százalékos támogatásra pályázhatnak, a vidéki kkv-k azonban akár a beruházási összeg 35-40 százalékát is megkaphatják. A 4Tender Hungary ügyvezetője szerint a most elérhető turisztikai szolgáltatásokat támogató pályázatok keretében is megfigyelhető, hogy míg a vidéki projektek 60-70 százalékos támogatási arány mellett pályázhatnak, addig a központi régió cégei csak 20-50 százalékos hozzájárulást igényelhetnek. Mindezek alapján az eddig kiírt 570 milliárd forintnyi forrás tetemes része a vidéki vállalatokhoz kerülhet.
A kivételt egyelőre az innovációs pályázatok jelentik, melyekre azonos feltételek mellett pályázhatnak a cégek. Az innovációs potenciál növelése érdekében az ország egész területéről várják a KKV-k pályázatait 5-25 millió forintos támogatási összegre akár 65 százalékos támogatási arány mellett.
Uniós sajátosság
"Az EU-pályázatoknál alapelv, hogy azok a régiók, melyek az egy főre jutó uniós átlag GDP 75 százaléka felett vannak, kisebb mértékben részesülhetnek a forrásokból. A közép-magyarországi régiót pedig ebből a szempontból felhúzza Budapest fejlettsége, hiába elmaradottabb Pest megye, egy régiót alkot a fővárossal" - mondta Körmendy Zsófia.
A 4Tender Hungary ügyvezető igazgatója hozzátette: az ország középső részén eddig is kevesebb forrásra pályázhattak a cégek, ez a tendencia csak tovább romlott. Szerinte a regionális egyenlőtlenségek miatt várhatóan tovább csökken majd a pályázati összeg a főváros környékén, ezért aki szeretne pályázni, annak még most érdemes, valószínűleg nem lesznek ennél kedvezőbb feltételek a későbbi kiírásokon sem.
"Az mindenképpen pozitív, hogy a vidéki elmaradott régiókban lévő cégek pozitív diszkriminációban részesülnek, azonban eddig ezek a vállalkozások sokszor már az önrésztől is visszarettentek, ezért kisebb arányban pályáztak" - emelte ki Körmendy Zsófia.
Sikeres a kommunikációs hadjárat
A 4Tender Hungary szakembere szerint az első kiírásoknál megfigyelhető, hogy "képben vannak" a cégek, tudnak arról, milyen pályázati lehetőségeik vannak, azonban a részletszabályokat gyakran nem ismerik. Körmendy Zsófia szerint óriási az érdeklődés a pályázatok iránt, ami a kormány korábbinál intenzívebb tájékoztató körútjának is betudható.
"Azzal például gyakran nincsenek tisztában a cégek, hogy minden pályázat esetében létszámmegtartást kell vállalniuk. Sokan vannak, akik hallanak a pályázati lehetőségekről, azonban azt hiszik, hogy most mindenki számára pénzeső hullik, a részletszabályokat nem ismerik" - emelte ki a 4Tender ügyvezető igazgatója.
Beke Károly
mfor.hu