3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy forgalmú, tömegellátást biztosító gyógyszerek, többek között vérnyomáscsökkentők, antibiotikumok és fekély elleni készítmények veszíthetik el támogatásukat, ha életbe lép az Egészségügyi Minisztériumnak a gyógyszergyártókhoz tegnap eljuttatott rendelettervezete – állítják egybehangzóan az ágazat szereplői a Világgazdaság hasábjain.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE), a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz), illetve a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete közös közleményben tiltakozott, mivel úgy vélik, hogy a tárca ismét úgy akarja változtatni a gyógyszer-támogatási eljárás szabályozását, hogy az veszélyezteti a betegellátás biztonságát.

Az Egészségügyi Minisztérium egy olyan rendszert dolgozott ki, amely tulajdonképpen vaklicitre kényszeríti a gyártókat - mondta Székely Krisztina, az IGYE elnöke. A rendelet értelmében a vállalatoknak úgy kell beadni a tárcához gyógyszereik tervezett árát, hogy nem ismerik előre a támogatás alapjául végül kikalkulált referenciaárat.

Ez többek közt azért is komoly probléma, mert az érvényes szabályozás szerint azok a gyógyszerek, amelyek több mint húsz százalékkal drágábbak a referenciaterméknél, egyáltalán nem részesülhetnek támogatásban. Ráadásul míg korábban legalább háromszázalékos piaci részesedés kellett ahhoz, hogy egy orvosság referenciatermékké válhasson, a minisztérium ezt a határt most egy százalékra csökkentette. Ezek az intézkedések további termékek támogatásának a megszűnéséhez vezethetnek.

Székely Krisztina elmondta: azért fordultak a nyilvánossághoz, mert a minisztérium egy olyan rendelettervezetet küldött át a gyártóknak tegnap, amely szöges ellentétben áll azzal, mint amiben a tárca és az ágazati szereplők a tegnapelőtti egyeztetések során megállapodtak. Ráadásul a cégek mindöszsze három órát kaptak, hogy reagáljanak a tervezetre, ez arra utal, hogy a döntés már régen megszületett, s a vállalatoknak abba nincs beleszólásuk.

Az Egészségügyi Minisztérium által kidolgozott rendszer a jelenlegi formájában sérti a betegek érdekeit, mivel komoly fennakadásokhoz vezethet a gyógyszerellátásban - közölte érdeklődésünkre Bogsch Erik, a Magyosz elnöke. A megszűnő támogatás miatt a vezető szerint a gyártók arra kényszerülhetnek, hogy bizonyos termékek előállítását beszüntessék, mivel gazdaságtalanná válik, így hiány léphet fel akár vérnyomáscsökkentő szerekből is - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!