Az ÚSZT Vállalkozásfejlesztési Programja keretében eddig elérhető támogatási lehetőségek főként a vállalkozások technológiai, információ-technológiai fejlesztéséhez, munkavállalóik képzéséhez biztosítanak vissza nem térítendő támogatást.
Laczkóné dr. Hesz Boglárka az Unio Tender Europa szakmai vezetője szerint jelenleg a legnagyobb érdeklődés a „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése” elnevezésű pályázatot kíséri, melyre eddig több mint 800 vállalkozás nyújtott be 9,5 milliárd forintot meghaladó értékű támogatási igényt. A pályázat népszerűségét egyrészt a támogatható fejlesztések pontos lehatárolása adja - a 200 ezer forintnál nagyobb értékű új gépek, berendezések és a 30 ezer forintnál nagyobb értékű számítástechnikai eszközök, szoftverek, másrészt a támogatás-igénylés egyszerűsített módja is. Amennyiben mind a vállalkozás, mind pedig a beszerzendő eszközök megfelelnek a pályázati kiírásnak, a támogatás szinte garantált – nyilatkozta a szakértő.
Az eddig meghirdetett pályázatok azonban csak szigorú keretek között, vagy egyáltalán nem támogatták a vállalkozások infrastrukturális fejlesztéseit, mely a kkv-k vezetői szerint a fejlődés záloga lehet. Rövidesen azonban ez elől is elhárulhat az akadály.
Megjelentek a tavaly és tavalyelőtt is rendkívüli népszerűségnek örvendő ”Telephelyfejlesztés” pályázati kiírás tervezetei, melyek kifejezetten a termelő kapacitás fejlesztéséhez szükséges új épület létesítését, a meglévő felújítását, bővítését célozzák. A kiírás az eddigi pályázatokhoz, és a kormány terveihez igazodva a támogatást új munkahelyek létesítéséhez köti: minél magasabb a vállalkozásnál a projekt eredményeképpen felvett új munkavállalók száma, annál több pontot kap a bírálat során, így jelentősen megnő az esélye, hogy a 10-100 millió forint közötti támogatásból kivegye a részét – mondta Laczkóné dr. Hesz Boglárka.
Emellett nemsokára megjelennek a „Vállalati folyamatmenedzsment és elektronikus kereskedelem támogatása, valamint a „Környezeti célú fejlesztések” megnevezésű pályázati kiírások is. Előbbivel a vállalkozások az ún. vállalat-irányítási rendszerek bevezetéséhez és az elektronikus kereskedelem kialakításához igényelhetnek támogatást, minél inkább átláthatóvá téve folyamataikat és láthatóvá téve vállalkozásukat és termékeiket a világhálón. Utóbbival olyan technológiai fejlesztésekre kerülhet sor a cégeknél, mellyel esélyük nyílik csökkenteni károsanyag-kibocsájtásukat, veszélyesanyag-felhasználásukat, így segítve a környezet védelmét, fenntarthatóságát – nyilatkozta az Unio Tender Europa szakmai vezetője.
mfor.hu