3p

2006 novemberében javultak a nagyvállalatok bizalmi mutatói. Az Ecostat havi felméréseiben a TOP nagyvállalati konjunktúra index októberben három, novemberben további egy százalékponttal emelkedett az előző havi értékhez képest. Az üzleti szféra bizalomvesztése szeptemberben megállt, az utóbbi két hónapban a piaci helyzet megítélése javult.

A TOP-100 vállalati kör konjunktúra indexe novemberben elérte a 45 százalékot, valamivel kedvezőbb az előző havi értéknél - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet összefoglalójában. A cégcsoport üzleti bizalmának visszaesése október-novemberben megállt, a javulás mértéke a szeptemberi mélyponthoz képest 5 százalékponttal emelkedett.

A bizalmi indexek tendenciája - szakítva a nemzetközi konjunktúrához igazodó korábbi derűlátással - háromnegyed évig csökkent. Az utóbbi két hónap korrekciója arra enged következtetni, hogy a nagyvállalatok túljutottak az adóemelések bejelentése okozta "sokkhatáson", és reálisan mérik fel a fejlődési esélyeket, amelyek a következő másfél évben kedvezőek.

Bizakodóbbak, de nehézségektől tartanak a cégek

A javuló bizalom mellett a nagyvállalatok 2007 első félévére mind a makrogazdaságban, mind saját vállalkozásuk gazdálkodásában nehézségek, feszültségek kialakulásától tartanak. A TOP-100 vállalati kör a hazai gazdaság rövid távú fejlődési esélyeit kritikusan értékeli. Javuló lehetőségekkel a cégek 23 százaléka számol, változatlansággal kalkulál 35 százalékuk. A pesszimista vállalkozások aránya egy hónap alatt viszont 65 százalékról 42 százalékra csökkent.

A működési feltételek fél éven belüli javulásában a cégek 15 százaléka bízik, 46 százalékuk a jelenlegi lehetőségek rosszabbodását feltételezi. Rövid távon a belföldi kereslet élénkülését a cégek egytizede reméli. A belföldi kereslet szűkülését reális adottságnak a nagyvállalatok 46 százaléka értékeli.

Stabil munkaerőpiacra számítanak

A munkaerőpiac megítélésekor stabilitásban bízik a cégek kétharmada, a munkaerő-kínálat bővülését reméli 12 százalékuk.

Fél éven belül pénzügyi helyzete változatlanságát feltételezi a nagyvállalatok 48 százaléka. A vállalati elvonások és a költségek növekedése a TOP-100 negyven százalékánál a likviditás gyengüléséhez vezethet. A kilátásba helyezett reformintézkedésekkel összefüggésben rövid távon a makrogazdasági környezet kiszámíthatóságának gyengülését jelzi a nagyvállalatok 68 százaléka - tartalmazza az Ecostat elemzése.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!