Peter Mandelson, akit a hétfői Financial Times idézett, azt mondta: ez a "blokkoló taktika" törvényes lehet, ha külföldi államok ellenőrizte alapok akarnak európai vállalatokat megszerezni olyan "érzékeny" iparágakban, amelyek a vásárló országban állami védelem alatt állnak. Ehhez "esetleg létre lehet hozni az európai aranyrészvény-rendszert", mondta a brüsszeli bizottság brit kereskedelmi biztosa.
Mandelson ugyanakkor hozzátette: a célnak mindig a viszonosságon alapuló piaci nyitottságnak kell lennie a viszonosságon alapuló protekcionizmus helyett.
A londoni üzleti napilap megjegyzi: Brüsszel hagyományosan ellenzi az ilyen típusú kormányzati beavatkozást. Azonban jelentős készpénz-készletekkel bíró új típusú szuverén vagyonalapok jelentek meg olyan országokban, mint Kína vagy Oroszország, és ez aggodalmakat ébresztett aziránt, hogy ezek az állami ellenőrzésű alapok vállalatokat vásárolhatnak fel egyebek mellett a védelmi vagy az energiaszektorban, "elsősorban politikai, semmint gazdasági okokból".
Mandelson hangsúlyozta ugyanakkor, hogy bármilyen aranyrészvény-rendszert EU-szinten kell szabályozni, a piaci torzulások elkerülése végett. "Ezt nem lehet egyszerűen a saját nemzeti érdekeit követő tagállam kezében hagyni ... ezeknek a részvényeknek európai, és nem nemzeti érdekeket kell tükrözniük", mondta az uniós kereskedelmi biztos.