Az ezredforduló táján akár 30-40 százalékkal olcsóbban is lehetett az agglomerációban ingatlant vásárolni a fővároshoz képest, főleg az olcsóbb telekárak miatt. Mára azonban ez a különbség majdnem eltűnt.
KSH-adatok az építési kedv visszaesését jelzik: a 2005 első félévében újonnan kiadott lakásépítési engedélyek száma a megelőző év azonos időszakához képest Budapesten közel 15 százalékkal nőtt, Pest megyében azonban - az országos átlaggal megegyezően - 10 százalékkal csökkent.
Pest megyében a nagyobb lakásszámú projektek terén visszaesés várható. Budapesten néhány lakásépítő cég a már előkészített beruházások elhalasztását fontolgatja, elsősorban az elégtelen kereslet miatt.
A lakásépítések területi elhelyezkedésében nincs érdemleges változás a régióban, továbbra is a fővárossal határos néhány település, illetve a nyolcadik, a kilencedik, a tizenegyedik, a tizenharmadik és a tizennegyedik kerület vezeti a népszerűségi listát.
A vevői oldal képzettebb lett, az ideális helyszín kiválasztásakor manapság mind többen számolnak az ingatlan környezetével. Sokakat érdekel az adott környék jövőbeni fejlesztési terve, nyilván ezért igyekeznek egyre többen a budai agglomerációba. A ma még kevéssé divatos környéken viszonylag olcsón vásárolt lakás értéke néhány év alatt jelentősen emelkedhet.
Fontos az épület jellege is - mondta Murányi Ákos, a Duna House elemzési vezetője. Vannak, akik a néhány lakásos, nyugodt, családias társasházakat kedvelik, de sokan érzik jól magukat a nagyobb lakásszámú belvárosi házakban, közel a város ütőeréhez - számol be a Világgazdaság.