A vállalati felépítés jövővíziójában, a Sejtszervezetben - a természet mintájára - megvalósulni látszik e hatékony együttműködtetés ideája. E szervezetforma foglalata a Személyes Minőség (Individual Qality). A szervezetet alkotó tagok e Személyes Minőségének az összessége az, amely igazi csodákra lehet képes. A minőség ugyan nehezen meghatározható, hiszen meglehetősen tág teret ad a szubjektivitásnak. Esetünkben azonban a fejlődőképesség, az intelligencia változásra való fogékonyságának a fokmérőjeként definiálható. Az új felépítmény lényege nem ragadható meg egy használati utasítás formájában, inkább alapelvekről van szó. A megvalósítás konkrét formái erősen különbözhetnek egymástól. A Sejtszervezet minden esetben egy dinamikus, pozitív változásoktól áthatott "hálózat" kiépítésére törekszik, amely képes az állandó megújulásra, az erőforrások gyors átcsoportosítására, a kompetenciahatárok rendszeres újrafogalmazására.
E szervezeti forma vezetőjének egyik legnagyobb erényévé válhat a szervezetben rejlő kreatív képességek felszabadítása. A hierarchia felsőbb szintjeinek feladata tulajdonképpen nem más, minthogy a vállalat erőforrásaira támaszkodva a szervezet céljainak megfelelően alakítsa környezetét. A vezetői stratégiában a káosztudatosság elősegítheti azt a szemléletváltást, amely egy a világ jelenségeinek folyamatos átértékelésére nyitott légkör megteremtésére törekszik. Ez a nyitott légkör az egyik legfontosabb előfeltétele az invenciózus alkotó szellemiségű szervezeti felépítés-ideál megteremtésének. Tehát e tekintetben a Személyes Minőség egyben a vállalati működés érintettjeivel való kapcsolat kialakításának és menedzselésének a képessége is.
Egy jó vezető meglehetősen biztos és tartós Személyes Minőséggel kell, hogy rendelkezzék. Ez jelenti azt a képességet is, hogy az általa képviselt csoportok érdekeit gördülékenyen tudja egymással és a külső környezet elvárásaival is összhangba hozni. Az általa megteremtett összhang képes az állandó transzformációra, azaz számol a bizonytalansági tényezővel, s épp ezáltal szilárdítja meg helyzetét. Az ilyen vállalatirányítási stratégia nem a rendszabályok szigorú betartatásában látja a káoszmenedzselés lehetőségét, hanem egy aktuális egyensúlyi állapot megvalósítására törekszik. Káosz és rend tökéletes szimbiózisa - a XXI. századi üzleti élet utópiája, egyelőre.
Vállalatirányítás: tanuljunk a természettől
A vállalatok kapcsán az emberek többségének még mindig a klasszikus piramisszerű modellje jut eszünkbe. Ahol a munkatársak szigorú alá és fölérendeltségi viszonyban állnak. Pedig az üzleti életben a vállalatok forradalmi átalakulásának korát éljük. A rugalmas, órák alatt átszervezhető, virtuális hálózatoké a jövő, és azoké az embereké, akik képesek együtt élni a bizonytalansággal, és akiket lázba hoznak a jövőbeli látomások!