2p

Az IQ a racionális, az EQ az érzelmi alkalmazkodás mértékét mutatja. Mindkettő szituációfüggő: az IQ azt vizsgálja, hogy egy-egy helyzetben mennyire hatékonyan tudjuk alkalmazni mindazt a tudást, tapasztalatot, amit addigi életünkben megszereztünk, az EQ pedig azt, hogy mennyire vagyunk érzékenyek a környezetből jövő üzenetekre, mások reakcióinak forrására, és mennyire tudunk ráhangolódni erre egy-egy helyzetben.

A szervezetek preferenciarendszere illetve ennek eloszlása a szervezeti szinteken az egyes feladatrendszerekben (vagy munkakörökben) feltérképezhető. A személyiség függvénytartományának mátrixát a szervezeti szintekhez kötött célok hierarchikus rendszere adja az egyik oldalról, a másikról pedig az ezekhez a célokhoz vezető feladatok „vezérlési” szintje. Tapasztalataink szerint az alsóbb szervezeti szintektől felfelé haladva a normák általi szabályozást felváltja az értékek illetve prioritások általi magatartás szabályozás. Ezeket a térképet kompetencia térképnek neveztük el, négy dimenziója van, három téri egy idői, az idő folyásával folyamatosan változik, de mindeközben – csakúgy, mint a személyiség is – mindvégig önmaga marad.

Ilyen egyszerű...


Irodalom

1. Griffin, Em, Communication Theory: A first look, McGraw Hill, 1997.
2. Lázár, E. Gyere haza Mikkamakka, Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, Budapest, 1980.
3. Vonnegut, K. Virágvasárnap, Maecenas Könyvkiadó, Budapest, 2002.
4.Mérő, L. Mindenki másképp egyforma, Tericum Kiadó, Budapest, 1996.
5. Lengyel, L. Fortinbras királysága, Helikon Kiadó, Budapest, 2000.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!