5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kivégeztek két üzletembert Kínában szerdán, mivel összesen 90 millió eurós kárt okoztak több száz befektetőnek. A nyugati világban a legnagyobb csalókra maximum élethosszig tartó börtön vár: Bernard Madoffra, a pénzügyi szektor történetének legnagyobb csalását véghezvivő bankárára például idén júniusban 150 éves börtönbüntetést róttak ki. Magyar "kollégáik" ehhez képest olcsón megússzák ámokfutásaikat: Kulcsár Attila, a K&H Equities Rt. egykori brókere első fokon tavaly nyolc évet kapott húszmilliárd forint elsikkasztásáért.

Szerdán Kínában kivégezték azt a két üzletembert, akikre a bíróság halálbüntetést szabott ki befektetési csalás miatt, adta hírül az APA hírügynökség. Az ítélet szerint a szóban forgó személyek összesen mintegy 90 millió eurós kárt okoztak több száz befektetőnek, ami "súlyosan csorbította az ország szociális stabilitását."

Madoff 150 évet kapott

A nyugati pénzügyi világban még a legnagyobb csalóknak sem kell halálbüntetéstől tartaniuk - még az ilyen típusú büntetést egyes tagállamaiban fenntartó Egyesült Államokban sem. Igaz, az élethosszig tartó börtöntől már ők sem menekülnek meg, mint ahogy azt Bernard Madoff példája is bizonyítja. A pénzügyi szektor történetének legnagyobb csalását véghezvivő brókerre júniusban 150 éves börtönbüntetést szabott ki a bíróság, miután bebizonyosodott, hogy több mint húsz éven keresztül folytatott ténykedésével több ezer embert tett tönkre.

A New York-i Nasdaq elektronikus tőzsde egykori igazgatója összesen mintegy 65 milliárd dollár kárt okozott a befektetőknek - tavaly decemberben egyébként maga is bevallotta, hogy évek óta folytatott befektetési üzlete valójában "nagy csalás." Az egykori üzletember éveken keresztül kiemelkedően magas, évi 10-12 százalékos vagy még magasabb hozamot ígérve vonzott magához bankokat, befektetési alapokat és magánszemélyeket, és mindig az új befektetésekből fizette ki az előző befektetői kört.

Nyugati mércével mérve szintén meglehetősen súlyos büntetésben részesült idén júliusban a szintén New York-i Marc Dreier. A sajtó által az egyik "Mini-Madoffként" emlegetett 59 éves férfinak húsz évet kell ülnie, mivel 400 millió dollár értékben hamisított értékpapírokat.

Kulcsár megúszta nyolc évvel

Hozzájuk képest kifejezetten jól járt a rendszerváltás utáni Magyarország legnagyobb port felverő gazdasági bűnügyének főszereplője. Kulcsár Attilát, a K & H Equities Rt. egykori brókerét, majd üzletágigazgatóját tavaly augusztusban első fokon nyolc év börtönre és 230 millió forint vagyonelkobzásra ítélték húszmilliárd forint értékű sikkasztás és okirat-hamisítás miatt. Kulcsár akkor bilincsben távozott a bíróságról, mivel - szökés veszélyére hivatkozva - előzetes letartóztatásba helyezték.

Kulcsárt még 2003 nyarán fogták el Bécsben, majd hónapokkal később kiadták Magyarországnak, ahol börtönbe került. 2004 őszén azonban ügyészi indítványra megszüntették előzetes letartóztatását és házi őrizetbe került, amit egy év múlva lakhelyelhagyási tilalomra mérsékeltek.

A brókerper 24 vádlottja közül Kulcsáron kívül hatan kaptak letöltendő börtönbüntetést: a másodrendű vádlott Kerék Csabának, a Britton Kft. volt vezetőjének öt évet, Schöntal Henrik üzletembernek pedig sikkasztás és pénzmosás miatt négy évet kell ülnie. Bitvai Miklós, az Állami Autópálya-kezelő volt vezérigazgatója sikkasztásért és magánokirat-hamisításért három év börtönt kapott, s ugyanilyen hosszú szabadságvesztést róttak ki sikkasztásért Garamszegi Gáborra, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesére. Rajtuk kívül még El Abed Hassan pénzváltót és Bende Pétert ítélték letöltendő szabadságvesztésre. Vagyonelkobzással nyolc embert sújtottak, összesen mintegy 1,7 milliárd forint értékben.

Madoff bocsánatot kért, Kulcsár nem reagált 

A brókerügy bűnöseire kiszabott büntetések tehát eltörpülnek a Madoffra vagy Dreierre kirótt szabadságvesztés mellett – de nem ez az egyetlen pont, amiben a magyarok elmaradtak amerikai kollégáiktól. Madoff a júniusi tárgyaláson ugyanis beismerte bűneit, és mind a 11 vádpontban, egyebek között kötvénycsalásban, három rendbeli pénzmosásban és hamis tanúzásban is bűnösnek vallotta magát.

"Sok szenvedést és fájdalmat okoztam, tisztában vagyok vele (...) szégyenletes örökséget hagytam családomra és unokáimra" - mondta a tárgyalóteremben. A jelen levő károsultak felé fordulva bocsánatot kért tetteiért, hozzátéve, tudja, ez már nem segít rajtuk.

A brókerügyben született elsőfokú ítélet tavaly augusztusi kihirdetésekor viszont – a Népszabadság helyszíni beszámolója szerint - nem lehetett különösebb érzelmeket, szorongást látni az arcokon, Kulcsár a letartóztatását elrendelő bírói intézkedésre nem reagált, ahogyan semmire sem.

Az ítélethirdetés előtti utolsó tárgyaláson egyébként a mintegy kéttucatnyi vádlott szinte mindegyike ártatlanságát hangoztatta az utolsó szó jogán. Kulcsár bűnösségét már korábban elismerte, s az utolsó szó jogán csak annyit jegyzett meg: "Amit tudtam mondani, már elmondtam".

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!