Pedig a CEO mögött dolgos három hónap állt! Érkezésekor olyan szakembert kerestek, aki a nyílt forráskódú világból a zord kapitalizmus keretei között is talponmaradni képest céget farag a MandrakeSoft-ból. A cég termékei a felhasználók körében kedveltek, a többség úgy jellemzi, mint a Linux felhasználóbarát verziója, amelyet a pedig mindössze egy igaz a cég szempontjából meglehetősen sűrű évvel korábban született meg.
Az új CEO aki korábban informatikai vezető volt a SomaLogic nevű biotechnikai cégnél nagy elánnal vetette magát a cég megmentésébe. Miközben a bevételeket megpróbálta növelni a cég költségeit faragni próbálta. A kiadási oldal keretében a 85 alkalmazottból 15-től megvált. A bevételi oldalt tekintve sem volt eredménytelen, hiszen sikerült megállapodnia a Hewlett-Packarddal, hogy egyes Linuxos PC-ikre a MandrakeSoft Linux-át telepítsék. Eközben megkezdődött a fejlesztése egy új, serverekre szánt operációs rendszernek is. Ennek piaci sikere borítékolhatóan nagyobb lenne, mint az asztali gépekre készült változatnak.
Mindezen piaci lépések, illetve a felhasználóktól, rajongóktól és barátoktól való adománygyűjtés sem vezetett azonban célra. A MandrakeSoft még a Linux-szal foglalkozó szoftverfejlesztő cégek körében is szerény méretű. A szeptemberben végződött pénzügyi évben ugyan a bevétele 4,7 millió euróra emelkedett, ami 31 százalékos bővülés a megelőző évhez képest, ám meglehetősen gyenge, a cég összteljesítményéhez képest. Az ugyanis továbbra is erős mínuszt mutat. A MandrakeSoft nettó vesztesége látványos csökkenés után 6,1 millió eurót mutat a megelőző év 13,6 milliójához képest. A cég piaci kapitalizációja némileg az idei veszteség felett van, hiszen a párizsi szabadpiacon a Marche Libre-n jegyzett ár alapján 7,7 millióra rúg.
Bár a karácsonyi gyűjtés nem volt hiába való, a vállalat problémáit nem oldotta meg. További tőkére lenne szüksége a MandrakeSoftnak a túléléshez. A CEO utolsó reménye, hogy kockázati tőkebefektetőt találjon. Ennek érdekében komoly kampányba kezdett a cég, bár a vezér mondatai nem biztos, hogy meggyőzik a potenciális befektetőket: "Épp elég pénzünk van, hogy kihúzzuk a hónapot, de a helyzet utána már véleményes." Ahogy a MandrakeSoft jövője is tehetnénk hozzá. Egyenlőre úgy tűnik a rideg kapitalizmus vezet a lelkes szoftveresek ellen, és az egyenlítésre már egyre kevesebb az idő.
Vásárolj ma, ha még holnap is vásárolni akarsz
A kisebb cégek, ha likviditási problémákkal küzdenek lecsökkentik a költségeket, elbocsátanak akit csak lehet és könyörögnek a bankoknak, hogy húzzák ki őket a bajból. Nos van aki egészen más stratégiát folytat ilyenkor. A linuxos operációs rendszeréről ismert MandrakeSoft sem az a mindennapi start-up, konvencionális eszközökkel próbálná meg áthidalni a nehéz időszakot.