A tervek szerint a csalások kiszűrése érdekében csak olyan kis és középvállalkozások részesülhetnek képzési támogatásban, melyek az ÚSZT keretében, annak kiemelt ágazataihoz (egészségipar, zöld gazdaság, otthonteremtés, építőipar, közlekedés- és tranzitgazdaság) kapcsolódó gazdaságfejlesztési, beruházási támogatást nyertek korábban, és a beruházás lebonyolításával kapcsolatban konkrét képzési igényük merül fel.
A 4 tender jelentése szerint ez veszélybe sodorhatja a program fő célkitűzéseit, mely szerint a gazdaság versenyképességének alapvető feltétele, hogy a vállalkozásoknál versenyképes, a gazdaság igényeinek megfelelő képzettséggel, munkavállalási képességekkel rendelkező munkaerő álljon rendelkezésre.
A pályázatíró vállalkozás felhívta a figyelmet arra is, hogy a csalók kiszűrése érdekében más megoldások is alkalmazhatóak lennének, mint a képzések be nem jelentett helyszíni ellenőrzése, a cégek és oktatók vizsgálata vagy a képzésben résztvevők interjúztatása. Ezek a megoldások ugyanakkor teret hagynának a pályázatokból ily módon kiszoruló, tőkehiányos kkv-k számára is.
Az Atradius hitelbiztosító ugyanakkor azt emelte ki az mfor.hu-hoz eljuttatott közleményében, hogy az innováció nagyobb szerepet kap a források elosztásánál, és különösen kedvező, hogy a szükséges önrész a korábbi 50-ről 35 százalékra csökkent. A hitelbiztosító rámutatott arra, hogy a korábbi, Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében kiosztott pénzek csupán a nagyobb projekteket értékelték, és a kutatás-fejlesztés elhanyagolt területnek számított.
A pénzintézet felhívta a figyelmet arra is, hogy bár tavaly decemberben már kis mértékben csökkent a fizetésképtelenségi eljárások száma, a kkv-szektorban még mindig komoly veszélyt jelenthetnek a körbetartozások. Ezt támasztja alá a végelszámolási eljárások növekedése is.
mfor.hu