Az aláírás alkalmával tartott sajtótájékoztatón Mártha Imre elmondta: a beruházás 2015-re valósul meg. Valaska József pedig közölte, hogy nemcsak 2500 ember munkahelye marad meg a Mátrai Erőműben, hanem az építés időszakában - 2010-2015 között - további mintegy kétezer embernek ad munkát.
A most megalapított Mátrai Villamos Művek Termelő Zrt.-ben az MVM 74,9 százalékban, a Mátrai Erőmű 25,1 százalékban tulajdonos. A beruházás legalább 25 év alatt térül meg.
A finanszírozás projektfinanszírozásban történik: várhatóan 20 százalékban saját forrásból, 80 százalékban pedig szindikált hitelből finanszírozzák - mondta Mártha István. Mire erre a hitelszerződésre sor kerül, addigra remélhetőleg megnyugszanak a pénzpiacok. A bankok számára az energetikai beruházások jelentik az egyik legjobb hitelkihelyezést – tette hozzá.
Mártha Imre elmondta: különösen fontos lépés az új projekt, mert versenyképes áron termel, és a régióban áramtermelő kapacitás hiány van, ami felnyomja az árakat. Márpedig az új erőműi blokk hasonlóan alacsony áron termel majd, mint a most második legolcsóbbként termelő Mátrai Erőmű. A Paksi Atomerőművel együtt mindkét cég a lakosság ellátását szolgálja, és az új is ezt teszi majd - hangsúlyozta az MVM vezérigazgatója.
Valaska József elmondta, hogy 120 évre elegendő lignitvagyon van a Mátrában, az erőmű üzemelését pedig 40 évre tervezik. A lignit mellett szól az, hogy függetleníti Magyarországot a földgáz importjától, és környezetvédelmi szempontból is előnyös. A jelenlegi blokkok hatásfoka 26 százalékos, az új blokké pedig 42 százalékos lesz, így a károsanyag-kibocsátás 20 százalékkal mérséklődik.