Az RTL Klub Híradója mutatta be a legtöbb erőszakos jelenetet 2009 első félévében az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elemzése szerint; a testület négy kereskedelmi, két közszolgálati és két hírtelevízió hírműsorait vizsgálta.
Eddig a Tények volt az első
Az ORTT az RTL Klub, a TV2, az MTV1, a Duna TV, a Hír TV, az Echo TV, a Magyar ATV és a Hálózat TV 223 hírműsorát elemezve megállapította: a vizsgált időszakban a hírek több mint negyede (27 százaléka) tartalmazott agresszív képsorokat, ami megegyezik az 1998 és 2008 között mért aránnyal.
Az RTL Klub Híradója a több éve első helyen álló Tényektől vette át az első helyet, miután a TV2 hírműsora az elmúlt évhez képest 6 százalékkal csökkentette az agresszióval kapcsolatos híreinek arányát. Az elemzés szerint leginkább a Hálózat TV törekedett az erőszakos hírek mellőzésére, csak minden tizedik hírében számolt be megrázó eseményről.
A rádiózásról és televíziózásról szóló törvény értelmében a híradókat nem kell korhatári kategóriába sorolni, ám rájuk is vonatkozik az a megkötés, hogy nem tehetők közzé olyan időszakban, amikor a tartalmuknak megfelelő kategóriába sorolás esetén nem lenne helyük.
Elmeszelték Mónikát és a Joshi Barathot
A kereskedelemi tévék kapcsán nem az ORTT elemzése volt az egyetlen kritikus hang a közelmúltban. Múlt héten jelent meg például az adatvédelmi biztos tanulmánya, mely szerint a délutáni beszélgetős műsorok szereplőivel szemben sok a jogsértés.
Mint arról beszámoltunk, Jóri András elemzésében megalapozottnak találta azokat az állampolgári panaszokat, amelyek az RTL Klub Mónika Show, valamint a TV2 Joshi Barath című műsorával kapcsolatban érkeztek, mondta el korábban az mfor.hu kérdésére Mészáros Katalin. Az Adatvédelmi Biztos Irodájának sajtótitkára szerint a biztos által lefolytatott vizsgálat során mindkét műsorról bebizonyosodott, hogy nem érvényesül az adatvédelmi törvényben meghatározott tisztességes adatkezelés, illetve tájékoztatási kötelezettség követelménye.
A panaszosok egybehangzóan kifogásolták a műsorgyártók, illetve a műsorszolgáltatók eljárását a személyes adatok kezelése során. Szerintük "műsorba csalogatási" stratégiát alkalmaztak a szereplő-jelöltekkel szemben, nem tájékoztatták őket arról, milyen televíziós műsorban fognak szerepelni, témájával kapcsolatban megtévesztették őket, és csak a felvételen szembesültek a műsor gyakran az emberi méltóságot sértő voltával.
Ez a gyakorlat annál is inkább kifogásolható, mivel a vizsgált produkciók többségénél különleges adatok (a személyek egészségi állapotával, kóros szenvedélyével, ideológiai nézeteivel, szexuális életével kapcsolatos információk) is elhangzottak. A beadványok szerint a műsor felvételének helyszínén a szereplőknek kiszolgáltatott helyzetüket kihasználó, megalázó bánásmódban volt részük. Nyilatkozatot írattak alá velük, amely mind adatvédelmi, mind polgári jogi szempontból kifogásolható rendelkezéseket tartalmazott. Az adatvédelmi biztos vizsgálata során a panaszosok állításainak helytállósága mellett az is nyilvánvalóvá vált, hogy egyes esetekben a szereplők pszichikai, érzelmi ráhatás alatt írtak alá szerződéseket, állapította meg a múlt heti ombusmani jelentés.
Menedzsment Fórum