2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemcsak kiszabja a milliárdos bírságokat a versenyhivatal, hanem többségében már be is fizetik azokat az elmarasztaltak, maximum igyekeznek rá némi haladékot kapni. Egyre ritkább az a korábbi gyakorlat, hogy mire fizetni kell, a cégnek se híre, se hamva - írja a Népszabadság.

Miközben folyamatosan nőnek a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által kiszabott büntetési tételek, a cégek egyre kevésbé képesek halasztani a versenytanács által megállapított bírság befizetését - állítja Nagy Márta, a GVH elnökhelyettese a Népszabadságnak. Igaz a cégek egy része meg sem próbálja elhalasztani. A halasztások gyakori okaként a szakember azt feltételezi, a cégek egy része inkább vállalja a tetemes késedelmi kamatot, csak hogy az év végén vagy az esedékes zárómérleg elkészülte után fizesse meg a bírságot.

Bár az elmarasztalt vállalkozások alapesetben kötelesek a bírságot harminc napon belül befizetni, jó részük megpróbál haladékhoz jutni. Az elmarasztaltak által kezdeményezett jogorvoslati eljárások Nagy Márta szerint első fokon átlagosan másfél, másodfokon viszont több mint két évet vesznek igénybe. Az első fokon eljáró bíróságok viszonylag gyakran adnak időlegesen felmentést vállalkozásoknak a bírság befizetése alól. Részint ezzel is magyarázható, hogy míg a 2003-ban kiszabott 8,1 milliárd forint bírságból már 8,6 milliárd befolyt, a 2004-es 3,4 milliárdból még csak 2,5 milliárdot fizettek be a cégek - az idő a hivatalnak dolgozik, a kamatok ketyegnek.

Nagy Márta úgy tapasztalja, a kilencvenes évekhez képest most jóval olajozottabb a bírságok behajtása. Nagyobb cégeknél ez ma már egyáltalán nem jelent problémát, sőt, az APEH a korábban teljesen reménytelennek tartott esetekben - például a cégek menet közbeni átalakulása ellenére - is be tudja hajtani a bírságot. Az ügymenetet azonban továbbra is nehezíti az érintett cégek megszűnése. A legjellemzőbb példa erre a Parmalat, amely a GVH elmarasztaló határozata alapján ma is hárommillióval tartozik az államkincstárnak. Ugyanígy nem sikerült behajtani a kilencvenes évek elején nagy port felvert pilótajátékokat szervező cégek tartozásait - áll a Népszabadság írásában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!