Amint azt Papp István, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese, a vállalati szolgáltatások üzletág vezetője elmondta, a szolgáltatásban rejlő lehetőségeket mutatja, hogy az előrejelzések szerint 2011-ben a nagy felbontású (High Definition - HD) videokonferencia berendezések eladása a duplájára nő világszinten.
Egy videoberendezés ára, minőségétől függően, 50 ezer forinttól több millió forintig terjedhet. A szolgáltatás elindítására 50-100 millió forint közötti összeget költött a Magyar Telekom, de ahogyan nőnek majd a vállalati igények az összekapcsolásra, úgy kell tovább fejleszteni a hálózatot.
A társaság először Magyarországon vezeti be az új szolgáltatást, de a hosszabb távú tervek között szerepel a külföldi értékesítés is. Papp István elmondta, a Magyar Telekomnak a videokommunikációs szolgáltatás használatával az utazási költségek 35 százalékát sikerült megtakarítania.
A kommunikációs rendszer használatának előnyei különösen akkor mutatkoznak meg, ha világszintű vagy országos problémák keletkeznek, például, amikor az izlandi vulkán kitörése miatt korlátozták a légi forgalmat, vagy amikor terjedni kezdett a H1N1 vírus, illetve Magyarországon több települést elöntött az árvíz. A szolgáltatás legfőbb előnye az, hogy használatával a vállalatok időt, pénzt és energiát takaríthatnak meg. A Magyar Telekomnál működő rendszerek kihasználtsága 80-90 százalékos.
A Magyar Telekom Telepresence szolgáltatása eddig döntően a magyar cég és a Deutsche Telekom közötti kommunikációt szolgálta. A vállalat most együttműködési szerződést kötött a TATA Communications-szel, amelynek nemzetközi hálózata révén a magyar cégek 2010. második felétől akár kontinenseket átívelő kapcsolatokat is tudnak majd létesíteni.
Papp István kifejtette, a videokonferenciázás kultúrájának terjesztése a Magyar Telekom stratégiai célkitűzése. Hozzátette, az új infokommunikációs szolgáltatások alapvetően átformálhatják az eddigi vállalati gondolkodást, miközben nagyságrendekkel javíthatja a hatékonysági mutatókat.
MTI/Menedzsment Fórum