3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lázár János pénteken a Fidesz-KDNP frakcióülése után bejelentette, hogy a kormány újra megkezdi a kát-rendszer felülvizsgálatát.

Lázár szerint a biomassza-erőművek fafelhasználásának tételes vizsgálatának is meg kell történnie, továbbá át kell tekinteni, hogy megtérült gázmotoros beruházások hogyan kaphatnak állami támogatást - mondta. Hozzátette, Orbán Viktor miniszterelnök három héten belül tájékoztatja majd a kormánypárti képviselőcsoportot arról, mire jutott a kabinet. A cél a kát-rendszer mielőbbi megszüntetése és az, hogy a távhődíjak ne emelkedhessenek tovább - mondta.

A kötelező átvételi rendszerben a kapcsolt áramtermelést a Magyar Energia Hivatal honlapján olvasható legfrissebb - 2010 első tíz havi - statisztikai adatok szerint a végfelhasználók 36,52 milliárd forinttal "támogatták". Az előző év egészében, 2009-ben a kapcsoltan termelők 54,57 milliárd forinttal részesedtek az összes kát-támogatásból (az érvényesített ár és a „piaci alapon" megállapított „alapár" különbözetéből), ami 2009 egészében 78,9 milliárd forint volt. A lakosságot ellátó egyetemes áramszolgáltatók végfelhasználói árában 8 százalék az összes kát-támogatás.

Szakértők korábban az MTI-nek elmondták: az jól érzékelhető, hogy a kapcsoltan termelő erőművek kát-támogatása elemi érdeke a befektetőknek, de a helyi önkormányzatoknak is. Ez utóbbira magyarázat, hogy számos városban az önkormányzat a tulajdonosa a távhőtermelőnek illetve-szolgáltatónak, és  a támogatás elvesztése miatt esetleg kivonuló befektetők veszélyeztetnék az távhő-ellátást. 

Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke szerint mivel a kapcsolt energiát is termelő vállalatok bevételének akár 70-80 százaléka is a villamos energiából származik, ezért a kát rendszerbeli  támogatás 10 százalékos csökkentése akár 20-50 százalékkal is növelheti a távhő termelői árát, aminek jelentős része a fogyasztóknál is lecsapódhat.

A kát rendszert még a 2001-ben hatályba lépett villamos energia törvény vezette be. A 2007-ben hatályba lépett új törvény szerint a kát rendszerben a kormány technológiánként és energiaforrásonként eltérő kötelező átvételi árat határozhat meg, miközben a törvény tartalmazza az átvételi ár maximumát, valamint azt is, hogy a mezőgazdasági termelésből származó anyagokat hasznosító megújuló energia termelést a törvény szerinti áron kell átvenni. A kötelező átvétel időszakának és mértékének megállapítása során figyelembe kell venni az egyes projekteknek juttatott egyéb támogatásokat is.  Ugyanakkor ezek a szabályok nem érintették a 2001-es törvény alapján megítélt átvételi feltételeket.

A kapcsoltan termelő erőművek egy részének beruházása már megtérült ugyan,  és így elvileg kikerültek volna a kát-rendszerből, de 2009 végén Podolák György szocialista és Fónagy János fideszes képviselők közös indítványára a nyomott áramárak miatt hosszabbítást engedélyeztek az eredeti 2010. december 31. utáni időszakra is. Igaz, a hatályos jogszabály szerint ezeknek az erőműveknek 2011 június 30-ig be kell fagyasztaniuk a hőértékesítési árat a 2010. decemberi elsejei szinten, ugyanakkor szigorú hatékonysági követelményeknek kell megfelelniük és a távhő 35 százalékát lakossági ellátásra kell biztosítaniuk.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!