Megjegyzik, hogy a vegyipar teljesítmény csökkenése kisebb mértékű volt az ipari termelés 17,7 százalékos, illetve a feldolgozóipar 18,4 százalékos visszaesésénél. A kedvezőbb mutató döntően az ágazat közel 20 százalékát kitevő gyógyszeripar teljesítményének köszönhető, amelynek termelése - összehasonlító áron - lényegében a 2008. évi szinten maradt.
Az ágazat tavaly 74900 munkavállalót, az iparban dolgozók 11 százalékát foglalkoztatta. A válság miatt a vegyiparban dolgozók létszáma tavaly 7380-nal csökkent. A vegyipar a teljes ipari termelés 17,3 százalékát tette ki, az értékesítés közel 13 százalékos csökkenésén belül a belföldi értékesítés 11,5 százalékkal, míg az export 14,4 százalékkal esett vissza.
A MAVESZ felhívja a figyelmet, hogy a vegyipar egyes ágazatainak teljesítménye jelentősen eltérő. A gyógyszeripar értékesítése 2,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a belföldi értékesítés - összehasonlító áron - 9,1 százalékkal, míg az export 0,7 százalékkal bővült. A kőolajfeldolgozás és kokszgyártási ágazat termelési értéke összehasonlító áron 10,5 százalékkal csökkent. Ennél is nagyobb volt a visszaesés a vegyi anyagok és termékek gyártásában, a termelés volumene 2009-ben 16 százalékkal csökkent.
Az ágazat válság által legjobban sújtott szegmense a műanyag és gumitermékek gyártása volt, elsősorban a termékeit felhasználó más ágazatok visszaesése miatt. A műanyag késztermékek termelése közel 25 százalékkal csökkent, míg a gumiipari termékek belföldi értékesítése közel 57 százalékkal zuhant - áll a MAVESZ közleményében.
MTI