4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP végzett az első helyen Közép-Európa legnagyobb pénzintézeteinek csütörtökön közölt rangsorában, amelyet a 2008-as mérlegfőösszeg alapján állítottak össze. Az elemzésből kiderül az is, hogy míg tavaly az 50 legnagyobb közép-európai bank közül egy sem jelentett nettó veszteséget, 2009 első negyedévében már 14 százalékuk számolt be negatív eredményről.

Ismét a csúcson (Mfor-montázs)

Habár a szereplők összetétele nem változott a közép-európai bankok "top 10"-es listáján, néhány jelentős átrendeződésnek mégis tanúi lehettünk, derül ki a Deloitte csütörtökön nyilvánosságra hozott "Régiós 500" felmérésének eredményeiből.

Visszaszerezte a trónt az OTP

Magyar szempontból pozitív fejlemény, hogy a 2008-as mérlegfőösszeget tekintve az OTP visszaszerezte vezető pozícióját a korábbi első cseh CSOB-tól, mivel utóbbi a hitelek korlátozására és kintlévőségeinek csökkentésére kényszerült anyabankja, a KBC pénzügyi stabilitása érdekében.

A korábbi második helyezett Pekao Bank most a negyedik helyre esett vissza mérlegfőösszegének csökkenése miatt, míg a cseh Česká spořitelna és a lengyel PKO a második, illetve a harmadik helyre tornázta fel magát.

A mérlegfőösszeget tekintve egyébként a lengyel BRE Bank volt a "top10" egyetlen bankja, amely növekedést tudott felmutatni a március 31-ével végződött egy éves időszakban – az OTP eközben 6,4 százalékos csökkenést volt kénytelen elkönyvelni ezen a területen... Közép-Európa legjövedelmezőbb bankja a Pekao Bank lett, megelőzve ezzel a kategóriát korábban vezető OTP-t.

A legmagasabb profitnövekedést a BCR érte el a "top10" bank közül annak köszönhetően, hogy megkétszerezte eredményét - a bank profitjában azonban torzulást eredményezett biztosítójának eladása. A Pekao Bank és a Česká spořitelna 76, illetve 45 százalékos profitnövekedést ért el, ami kiváló teljesítménynek számít 2008-ban.

A régió 50 legnagyobb bankjának átlagos eszközérték-növekedése 2008-ban euróban mérve 10 százalékos volt, helyi valutában számítva pedig körülbelül 21 százalékos. 2008-ban a legnagyobb közép-európai bankok 84 százalékának (42 banknak) növekedett a mérlegfőösszege, és csupán 25 bank jelentett a 2007-es adatánál alacsonyabb nettó nyereségességi adatokat.

Zuhanás az első negyedévben

2009 első negyedévében azonban a helyzet gyökeresen megváltozott. Ennek az időszaknak az eredményei azt mutatják, hogy a bankok eszközértéke éves összehasonlításban átlagosan 3 százalékkal, 2008. december végéhez képest pedig 6 százalékkal csökkent. A 2009-ben negyedéves adatokat szolgáltató 36 bankból körülbelül 29-nek a mérlegfőösszege csökkent 2008 végéhez viszonyítva.

A 2009. első negyedévi nettó eredmények átlagosan 66 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint a tavalyi év azonos időszakában. A korlátozott hitelezési tevékenység és céltartalékok szintén hozzájárultak a közép-európai pénzintézetek veszteségeihez. 2008-ban az 50 legnagyobb közép-európai bank közül egy sem jelentett nettó veszteséget, 2009 első negyedévében viszont e pénzintézetek 14 százaléka igen.

A Deloitte szakértői szerint a bankszektor pénzügyi helyzete a régió összes országában hasonlónak tűnik. 2009 első negyedévében a magyar bankok nettó kamateredménye 6 százalékkal, adózott eredménye pedig több mint kétharmadával (majdnem 70 százalékkal) csökkent. Mindeközben a lengyel bankok nettó kamateredménye 24 százalékkal csökkent, a céltartalékok költsége hatszorosára nőtt, az adózott eredmények pedig mindezek következtében 63 százalékkal csökkentek. A legnagyobb cseh bankok behajthatatlan hitelekre fordított céltartalékainak költségei csaknem háromszorosára növekedtek, adózott eredményük pedig 14 százalékkal csökkent.

Még mindig sérülékeny a szektor

A tanácsadó cég elemzői kiemelték: van egy lényeges különbség az amerikai és brit, valamint a közép-európai bankválság között. Előbbi országokban a pénzintézetek okozták a válságot, míg Közép-Európában a reálgazdaság problémái és a nyugati anyacégek erőteljes régióbeli befektetései növelték meg a helyi pénzügyi rendszer kockázatait.

Bár a közép-európai bankoknak csak kevéssé kell másodlagos jelzálogpiaci válsággal érintett eszközökre hagyatkozniuk, a szektor még mindig rendkívül sérülékeny. Ennek következtében a háztartások és a vállalatok hitellehetőségei régió-szerte meglehetősen szűkösek, ami sok országban csak tovább mélyítette a válságot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!