Az EU bizottságának nem Londont kellene bírálnia a jóléti rendszer igénybe vételében bejelentett szabályozások miatt - mondta a csatlakozó országok londoni sajtótudósítóinak tartott háttértájékoztatóján a brit kormány EU-ügyi államminisztere.
Denis MacShane a héten ismertetett, a brüsszeli bizottságban máris homlokráncolással fogadott brit szigorításokról beszélgetett az újságírókkal londoni hivatalában. Arra a rendre visszatérő felvetésre, hogy a csatlakozási szerződés nem enged megkülönböztetést az EU-polgárok között a jóléti juttatások igénybe vételében, a külügyi államminiszter azt mondta: "butaság" lenne Brüsszel részéről bármiféle bírálat éppen Londonnal szemben, amikor Nagy-Britannia az egyetlen a jelenlegi (nagy) EU-tagok közül, amely nem zárja el munkaerőpiacát az új tagországok elől.
Ha ő bizottsági szóvivő lenne, és bírálni való országokat keresne az EU-ban, Londont inkább dicséretre, semmint kritikára érdemesnek kellene találnia a munkaerőpiac nyitva tartása miatt - mondta. Az MTI kérdésére, hogy van-e "B terv", ha Brüsszel mégis diszkriminatívnak minősítené az egyes jóléti juttatások igénybe vételét bejegyzett, és legalább kétévi munkaviszonyhoz kötő brit kormányintézkedést, MacShane nemmel válaszolt, megismételve, hogy az uniós bizottságnak nem Nagy-Britanniát kell bírálnia az új tagországokkal szembeni magatartásért.
A csatlakozó országok napilapjainak megküldött, Londonban is ismertetett közös cikkében Jack Straw brit külügyminiszter és David Blunkett belügyminiszter megerősítette, hogy a brit kormány eredeti ígéretéhez híven továbbra is várja a legális munkavállalókat az új tagországokból, de nem fogja eltűrni a visszaéléseket szociális ellátórendszerével. A két miniszter szerint a munkavállalás bejegyzési kötelme nem jelenti azt, hogy az új tagállamok polgárainak külön munkavállalási engedélyt kell kiváltaniuk, de a munkavállalási jog biztosítása függeni fog a munkavállalás bejegyzését igazoló okmány lététől.
MacShane a londoni háttértájékoztatón - arra az újságírói kérdésre, hogy ezt hogy lehet kiváltani - azt mondta: a munkavállalóknak egyszerűen ki kell majd tölteniük egy formanyomtatványt, azt el kell küldeniük a brit belügyminisztérium égisze alatt működő croydoni bevándorlási hivatalba, amely postafordultával visszaküldi az igazolást. Straw és Blunkett közös cikke egyértelműen leszögezi, hogy a brit jóléti rendszer igénybe vételének kétévi korlátozása azokra az új EU-polgárokra vonatkozik, akik nem találnak, vagy nem is akarnak munkát találni Nagy-Britanniában.
Az MTI kérdésére, hogy London milyen esetben léptetné életbe a csatlakozási szerződésben engedélyezett, és a legtöbb jelenlegi tagország által igénybe is vett munkaerőpiaci korlátozásokat, MacShane azt mondta: ha "nagy-nagy bezúdulás lesz", Nagy-Britanniának ugyanazokat a korlátozásokat kell alkalmaznia, amelyeket egyebek mellett Franciaország, Németország és Ausztria már bevezetett. Az államminiszter ezt nem kötötte számokhoz, de közölte, hogy nem számít ilyesmire, és megjegyezte, hogy a brit gazdaságban jelenleg 500 ezer állás betöltetlen. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Eu-s munkavállalás: Anglia enged, Hollandia csalódást okoz
Brit munkavállalás: korlátozzák is, meg nem is
Visszautasítják a britek a munkaerő-piaci intézkedésekkel kapcsolatos kritikákat
Az EU bizottságának nem Londont kellene bírálnia a jóléti rendszer igénybe vételében bejelentett szabályozások miatt.