4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szabályozás előtt áll az internet alapú hangszolgáltatás Magyarországon. Az IP Telefon Szolgáltatók Érdekvédelmi Szövetsége szerint a VoIP terjedésével eljött az idő a szükséges jogi és műszaki háttér megteremtésére. A szervezet többek között egy etikai kódex kidolgozását is magára vállalta.

Ötszázezer fölé emelkedett Magyarországon a szélessávú internet előfizetőinek száma. Közülük mintegy százezren használják az úgynevezett VoIP (Voice over Internet Protocol) technológiát. Az internet alapú hangszolgáltatás szakemberek szerint robbanásszerű elterjedés előtt áll. Előnyei számosak: egyszerű beállítás és használat, amelyhez adott esetben még számítógépre sincs szükség. A költségek szintén a pozitív oldalt erősítik: nincs havi és kapcsolási díj, a percdíjak pedig kedvezőbbek. Ráadásul nincs szükség hozzá új hálózatok kiépítésére, így valóban méltó vetélytársa a hagyományos, vezetékes távközlési megoldásoknak. Mindezek ellenére hazánkban nem zökkenőmentes a VoIP elterjedése. A fejlődéssel ugyanis egyre több jogi és műszaki probléma is a felszínre került, melyek megoldásához a közelmúltban alakult IP Telefon Szolgáltatók Érdekvédelmi Szövetsége (ITÉSZ) is kész lehetőségeihez mérten segítséget nyújtani.

"Szükséges az egységes szabályozás kidolgozása, mivel a VoIP-szolgáltatás biztosításához gyakorlatilag elegendő egy minőségi szélessávú hálózat, ami viszonylag egyszerűvé teszi a piacra lépést" - mondta az mfor.hu-nak Kun István, az ITÉSZ elnöke, aki egyben az Externet hangszolgáltatási üzletágának vezetője.

A szabályozatlanság miatt például nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket a VoIP (földrajzi helytől független) 21-es előhívószáma, melyet Európában elsőként nálunk vezettek be. A távközlési szolgáltatók díjai ugyanis túl nagy különbségeket mutatnak. A tarifa 8 és 120 forint között ingadozik, míg a vezetékes szolgáltatásoké viszonylag egységes határon belül mozog. Kun István szerint ez versenyártányt jelent. A 21-es körzet egyébként több millió hívószámot kínál, és lehetőséget ad számhordozásra is.

Az ITÉSZ céljai közé tartozik még egy etikai kódex kidolgozása, és az úgynevezett Budapest Voice Exchange (BVX) megalakítása, ahol a ki- és bemenő hívások cseréje, mérése történne. Ezek mellett ajánlásokat fogalmaznak meg a magyar és az uniós hatóságok számára, és tanúsítvánnyal látják el az ITÉSZ tagjai által bevizsgált eszközöket. A szövetség érdemi együttműködést kíván kialakítani a Nemzeti Hírközlési Hatósággal (NHH), amely még az idei évben szeretné kialakítani a felvetett kérdésekre az álláspontját.

"A VoIP hazánkban viszonylag új technológiának számít. A jelenlegi szabályozás ezért sem teljes körű, mivel szoros kötöttségek gátolták volna az internetes telefonálás elterjedését" - mondta az mfor.hu-nak az NHH szóvivője. Márton Györgytől azt is megtudtuk, hogy eddig 350 ezer 21-es telefonszámot kértek a hatóságtól, melyek engedélyeztetése folyamatban van.

Magyarországon száznál is több szolgáltató biztosít lehetőséget IP-alapú hangátvitelre. Jó üzleti lehetőséget látnak benne, miután a tendencia azt mutatja, hogy a telefonálásban egyre nagyobb a szélessávú szolgáltatások szerepe. A hagyományos telefonok használata azonban még nem áldozott le, bár az előfizetők száma az idei nyáron már 3,5 millió alá csökkent. Mindamellett azt sem árt figyelembe venni, hogy a VoIP-technológiának azért hátrányai is lehetnek. A telefonálásra használt számítógépet hacker-támadás is érheti, melynek eredményeként hozzáférhetnek a PC-n tárolt hangadatokhoz és magához a telefonszolgáltatáshoz. Kihallgathatják a beszélgetéseket, és hívásokat kezdeményezhetnek más kontójára. Nem beszélve arról, hogy vírusfertőződés esetén a telefonálás lehetősége is megszűnhet. Ezért a VoIP-szolgáltatás igénybevétele még inkább szükségessé teszik a megfelelő tűzfal és víruskereső programok telepítését.

Kiss Gergely

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!