Túl sokba kerülnek az így létrejövő munkahelyek
A Dinnyési-Fertő nemzetközileg ismert, védett terület
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület képviselői ismertették azokat a szakmai kritériumokat, ami alapján különböző területek madárvilága hivatalos védelemben részesülhet. A Dinnyési-Fertő ebből a szempontból unikum, hiszen olyan természetvédelmi terület, amely a madárvilágra létező összes védettséggel rendelkezik. Egyrészt az 1971-es Ramsari-egyezmény kijelölt területe, amelyhez már több mint 140 ország, köztük hazánk is csatlakozott. Másrészt a Bird Life International által kidolgozott szempontrendszeren alapuló Fontos Madárélőhely (IBA) és a Natura 2000 hálózat része is.
"Negatív" munkahelyteremtés?
A Levegő Munkacsoport képviselője előadásában felhívta a figyelmet, hogy mennyire félrevezetőek egy-egy új reptérépítés kapcsán a munkahelyek létesítésére vonatkozó ígéretek. A börgöndi reptér esetében is közel nyolvanmillió forintért hoznának létre egy új munkahelyet, amiből máshol 10-15 új munkahely is létesülhetne. Másrészt az ideérkező turisták túlságosan rövid időt és kevés pénzt tudnak elkölteni, tehát új repterek (még több hétvégi turista) helyett inkább a programlehetőségeket kellene a külföldiek számára bővíteni, hogy tovább maradhassanak országunkban. Harmadrészt a még több fapados járattal még többen utaznak majd ki külföldre honfitársaink, ahelyett, hogy a belföldi turizmus szolgáltatásait vennék igénybe. Ez pedig "negatív" munkahelyteremtés - hangsúlyozta a szervezet illetékese.
Inkább az ökoturizmust fejlesszék
A szakmai fórum résztvevői "Ajánlás"-t állítottak össze a helyi lakóközösség és önkormányzat, valamint a repülőtér engedélyezésében résztvevő döntéshozók figyelmébe. A természetvédők inkább az ökoturizmus fejlesztését javasolják. Ehhez az ajánláshoz a WWF magyarországi szervezete is csatlakozott.
Az ajánlás többek között leszögezi, hogy továbbra sem elfogadható érv, hogy a nemzetgazdasági érdekek előbbrevalók mint a lakosságé. A szakmai fórum résztvevői memorandumukban azt is hangsúlyozták, hogy biológiai sokféleség fenntartása, a természeti értékeink rohamos csökkenésének megakadályozása komplex körültekintést kíván a fejlesztések során. Szerintük ugyanis a természetvédelmi területetek és azok élővilága, de különösen a madárvilág egyre inkább a turizmus olyan célterületeit képezik, amivel az ilyen körzetek egyre nagyobb turistaforgalmat képesek vonzani.
Szemán László