3p

Új díjcsomag, az Eurotarifa kötelező bevezetésével csökkennek a roamingdíjak az Európai Unióban. Magyarországon van olyan szolgáltató, amelynél akár hatvan százalékkal is kevesebbet fizetünk, ha váltunk. A Vodafone-nak viszont létezik olyan szolgáltatása, amelynél már nem biztos, hogy megéri a csere. Mfor.hu háttér.

Végtelen variációk

Régi előfizetők számára még létezik, az újak azonban már 2003 decembere óta nem választhatják a Vodafone Eurocall és Eurocall Platinum előfizetéseit.

Zónaadag

A tarifacsomagok csak az EU tagállamok egy részéből kezdeményezett hívások esetén biztosítanak olcsóbb roamingolási lehetőséget: hazánk, Románia és Szlovákia nincs ebben a körben, így Magyarországra csak a hazatelefonálás olcsóbb - az is csak akkor, ha az ezekben a csomagokban az "Arany hálózatnak", vagy a "Platina hálózatnak" nevezett rendszert használjuk. Ilyenkor a hívás díja a Eurocallban 243,60 forint, a Eurocall Platinumban pedig 198,90 forint. A fogadott hívások mindkét esetben 97,50 forintba kerülnek. Feltöltőkártyával ezt a lehetőséget nem lehetett igénybevenni.

A Pannon előfizetéses és kártyás ügyfelei átláthatóbb tarifarendszerrel mobilozhatnak az EU országokból, viszont a három szolgáltató ügyfelei közül ők tehetik ezt a legdrágábban. A cégnek ugyanis háromsávos roamingdíjazása van, és az első kettőbe tartoznak az EU tagországok. Az előfizetéses ügyfelek 15 országból 270 forintos percdíjért hívhatják Magyarországot, 310-ért egy másik nemzetközi irányt tárcsázhatnak, és 115 forintért fogadhatnak hívást. A második zónából, ahová 10 tagállam tartozik, 305 forintért hívhatjuk fel Magyarországot, 365 forintért más országba telefonálhatunk, hívást pedig 135 forintért fogadhatunk.

Érdekesség viszont, hogy a kártyás ügyfeleket nem bünteti a cég: a roamingtarifák ugyanazok, mint a számlások esetében, sőt a Djuice ügyfelek is ezeken az árakon mobilozhatnak külföldön.

Direkt csinálják

A T-Mobile-nál kétféle előfizetéses roaming-tarifa is van: az egyik az úgynevezett "Világjáró", a másik a "World Class" csomag. A Világjáró csomagban díjzónák vannak, a World Class ajánlatban pedig partnerországok és kiemelt hálózatok. Ez azt jelenti, hogy ha a 27 közül bármelyik EU tagállamból telefonálnak haza, vagy innen oda egy magyar számra a T-sek, a Világjáró tarifával 252 forintot fizetnek egy percért. Ha a másik csomagot használják a 11 partner- és EU-tag ország kiemelt hálózatából, ennél alig valamivel kevesebbet, "csak" 246 forintot kell kicsengetniük. Ha nem partnerhálózatot használunk, akkor viszont többet, 282 forintot. A fogadott hívások díja mindkét esetben 102 forint percenként.

Kártyás előfizetéssel is két lehetőségünk van: választhatjuk a Domino Roamingot, vagy a Domino roaming Direktet. A kettő között annyi a különbség, hogy a sima roaminghoz kódolva kell beütni a telefonszámot, a másik változathoz pedig elég csak az országhívót és a telefonszámot tárcsázni. Ezért az apró különbségért 80 forinttal számláz többet a Direktet használóknak a T-Mobile, 320 forintot, míg akik vállalják a nem túl bonyolult kód megjegyzését, csak 240 forintot fizetnek. A hívásfogadás percdíja itt is 102 forint. Többet kell viszont fizetniük az utólag fizetőknek akkor, ha magyar számról szintén külföldön (de az EU-ban) tartózkodó mobilt hívnak: a sima roamingosoknak 320, a "direkteseknek" 400 forintot.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!