Péntek este Koppenhágában kiderült, hogy Rio de Janeiro rendezheti meg a 2016-os nyári olimpiát. A brazil város Chicagot, Tokiót és Madridot előzte meg a versengésben. Mindez jó előjel számunkra, bár azt továbbra sem tudni, hogy Budapest pályázik-e a 2020-as olimpia megrendezésére.
"Az egyik legjobb döntés"
"Budapest számára az egyik legjobb döntés született több szempontból is. Egyrészt Rio győzelmével 2020-2024-ben ismét Európa kerülhet előnybe a rendezésért vívandó küzdelemben" - fogalmazott a döntés után az mfor.hu kérdésére Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM elnöke.
A szakember szerint pénteken az is bebizonyosodott Chicago kudarcával, hogy egy nagyhatalom győzelme sem borítékolható előre, hiába kampányolt személyesen Barack Obama amerikai elnök a város mellett. "A döntésből az is látszik, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeret történelmet írni, hiszen először rendezhetnek olimpiát Dél-Amerikában. Egyszer Közép-Európa is sorra fog kerülni, akkor pedig nekünk ugrásra készen kell állnunk" - vélekedik Szalay-Berzeviczy.
Ugyanakkor a magyar olimpiáért lobbizó szakember hozzátette: ezzel a döntéssel nem nőttek az esélyeink egy 2020-as rendezésre, de folytathatjuk az előkészületeket.
A legfontosabb most, hogy döntsön a parlament
A BOM első embere szerint még korai azzal foglalkozni, ki lehet a riválisunk egy 2020-as rendezés kapcsán, ezzel ráérünk akkor törődni, amikor majd be kell adni a jelentkezéseket 2011-ben. "Most a legfontosabb, hogy a parlament még az ősszel napirendre tűzze az Olimpia Törvényt, azaz szülessen döntés arról, hogy támogatják Budapest pályázatát" - emeli ki Szalay-Berzeviczy Attila.
Szerinte ha ez a törvény nem megy át ősszel az Országgyűlésen, akkor hiába volt az elmúlt évek munkája az előkészítéssel kapcsolatban. "A tárgyalások jelenleg is folynak a parlamenti pártokkal, látok arra esélyt, hogy a következő hónapokban megszülessen a döntés" - teszi hozzá.
5000 milliárdba kerülne
Egy 2006-ban aktalizált tanulmány szerint egy esetleges budapesti olimpia megrendezése kicsit több mint 5000 milliárd forintba kerülne, többek között négyes és ötös metót, valamint három új Duna-hidat kéne építeni a fővárosban. A BOM legfontosabb érvelése, hogy az olimpiához kapcsolódó infrastrukturális beruházások egyébként is tervben vannak, azoknak akkor is meg kéne valósulnia, ha nem rendezünk olimpiát.
"Ezen infrastrukturális beruházások döntő része szerepel a különböző rövid- és középtávú tervekben, de ha az olimpia gondolata megvalósul, úgy ezeket a terveket következetesen végre is kell hajtani" - hangsúlyozta kérdésünkre még csütörtökön Baranyai Ákos, a BOM főtitkára.
"2005-ben pont azért láttuk aktuálisnak, hogy felelevenítsük a budapesti olimpia ötletét, mert akkor egy évvel az uniós csatlakozásunk után kiderült, mennyi pénzre számíthatunk az EU-tól a következő években. Szerintünk talán érdemes elgondolkozni, mit kezdjünk ezekkel a fejlesztésekre szánt pénzekkel, ebben pedig az olimpiarendezés vezető szerepet kaphat" - emelte ki Szalay-Berzeviczy Attila.
Beke Károly