4p

A gazdaság szinte minden ágazatára nagy csapást mért az új típusú koronavírus, noha különböző mértékben. A fogászati magánrendelők sorsa nagymértékben a pacientúrán és a rugalmasságon múlik. 

A fogászati turizmusnak egyelőre befellegzett

A tavaly márciusi korlátozások és határzár szinte azonnal megsemmisítő hatással volt a külföldi páciensekre szakosodott fogászatokra. Ezek jellemzően Magyarország nyugati határához közel találhatók, mivel hazánkat főként Nyugat-Európából keresik fel a fogászati problémákkal küzdő páciensek, akiket a híresen jó színvonalú ellátás és az európai viszonylatban kedvező árak vonzzák ide.

De sok fővárosi klinikát is érzékenyen érintett a külföldiek körében népszerű implantációs és egész fogsort érintő rehabilitációs kezelések elmaradása. Számos angol, francia, svájci vagy éppen osztrák páciensnek ugyanis megéri akár többször is Magyarországra utazni egy ilyen több hónapos beavatkozásra. Legalábbis a koronavírus-járvány előtt ez még így volt.

Ma már a fogturizmus mint olyan gyakorlatilag megszűnt. A külföldi pacientúrára számító fogászatok vagy lehúzták a rolót, vagy kénytelenek voltak új üzleti stratégiát kidolgozni. A profitorientált, sokszor nem szakmai befektetői hátterű vállalkozások például akciós ajánlatokkal igyekeznek hazai pácienseket toborozni a kiesett külföldi kliensek pótlására.

Akadozó ellátás és szigorú biztonsági intézkedések

A járvány első szakaszában a fogászatok kizárólag sürgősségi eseteket láthattak el, ami jelentős bevételkiesést eredményezett. A korlátozások feloldása után, tavaly májustól visszatérhettek ugyan a megszokott ellátáshoz, ám több problémával is szembe kellett nézniük. Az egyik a beszerzéseket érintette, a másik a biztonsági intézkedéseket. 

Procera-módszer és Nobel Biocare: a csúcstechnológia csak szállítással oldható meg

Noha a modern ellátás egyre jobban támaszkodik a számítógépes tervezésre és egyéb digitális eljárásokra, van, amikor csak az „offline” módszerek működnek. Mind a Procera-szkenneléses módszernek, mint a Nobel Biocare-technológiára alapozó implantációnak van egy olyan szakasza, amikor a csúcstechnológiával megtervezett és kifaragott fogpótlás-vázaknak el kell jutniuk a svédországi Göteborgból Magyarországra.

Ezeket a vázakat a hagyományos pótlásoknál, például a fogászati hidaknál is felhasználhatják, de fogbeültetés esetén rendszeresen a CAD/CAM (számítógépes tervezés, számítógépes készítés) módszerhez folyamodnak a szakemberek.

Ez csak egy példa arra, miért lehet szükségük a fogászatoknak külföldi beszerzésre. Ám a mai covidos időkben az országokon átívelő szállítás még a határzár feloldása után sem zajlik óramű pontossággal, sőt, meglehetősen kiszámíthatatlannak mondható. A csúszások megnehezítik a tervezést, a kezelések ütemezését és a páciensekkel való időpont-egyeztetéseket.

Egyszer használatos védőruházat és napi többszöri fertőtlenítés

A fogászati kezelések kedvező feltételeket teremtenek egy esetleges vírusfertőzésnek, ezért a rendelőknek nagyon szigorú biztonsági előírásokat kellett bevezetniük. A várókban legfeljebb 2 méter távolság lehet az emberek között, a kezelőhelyiségeket minden páciens után fertőtleníteni kell, és a dolgozóknak egyszer használatos védőfelszerelést kell viselniük a beavatkozások alatt. Ez alól természetesen kivételt jelentenek az ügyfélszolgálati és az adminisztrációs teendőket ellátó munkatársak, jóllehet a maszk viselése számukra is kötelező.

Mindez komoly kiadást jelent a fogászatok számára, amit a mérleg túloldalán nem ellensúlyoz a megnövekedett forgalom – sőt. A kezelések számában visszaesés tapasztalható, amelynek csak az egyik oka az, hogy a 2 méteres távolságtartás miatt nem jegyezhető elő annyi ember, mint korábban. Az emberek jellemzően a fertőzéstől való félelem és a járvány miatt elvesztett munka vagy csökkentett fizetés miatt halogatják a rendelő felkeresését.

Jó hír viszont, hogy azok a fogászatok, amelyek mind a járvány előtt, mind az elmúlt egy évben komoly hangsúlyt fektettek a biztonságra és a színvonalas ellátásra, sokkal hamarabb visszanyerik pácienseik bizalmát. 

Mi várható a járvány levonulása után?

Az optimistább fogászatok igyekeznek rugalmasan alkalmazkodni a pillanatnyi feltétekhez, és abban bíznak, hogy amint vége a vészterhes időknek, az emberek bepótolják az elmaradt kezeléseket. Elvégre egy kiesett fog nem fog újra kinőni, és a kusza fogak sem fognak maguktól katonás rendbe állni.

A pesszimista nézetek szerint a fogászatok nem lélegezhetnek fel igazán a járvány után sem: a fokozott biztonság igénye minden bizonnyal megmarad, és az emberek bizalmatlansága is csak nagyon lassan fog szertefoszlani.

(x)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!