3p

A mandzsettagomb elsősorban férfiak körében elterjedt kiegészítő, de természetesen hölgyeknek is gyönyörű darabok léteznek.

Nem is gondolnánk, de már a 13. században díszítették a férfiak öltözéküket mandzsettagombbal. Igazán azonban mégis a 17. században kezdett elterjedni és egyre szélesebb körben népszerűvé válni. Abban az időben már nem csupán alkalmi kiegészítőnek számított, hanem hétköznap is előszeretettel viselték.

Királyok ékszere

Angol és francia királyok közkedvelt díszeként vált ismertté a mandzsettagomb az 1400-as években. Ezek az ékszerek többnyire aranyból és ezüstből készültek, továbbá ritka, értékes drágakövekkel ékesítették és tették különlegessé. Remekműként tartották számon, és ritkaságszámba ment akkoriban. Múzeumokban még láthatóak az első, kézzel készített remekművek. Az 1700-1800-as évekig a nagyurak kiváltsága volt a mandzsettagomb. Ezután jelentek meg azok a darabok, melyek már a köznép számára is megvásárolhatók lettek, mind stílusban, mind árfekvésben egyaránt. A letisztultság jellemzi ezt a korszakot, a drágaköveket pedig csiszolt üveggel helyettesítették. 

Manapság már cirkóniakő, illetve kerámia díszíti legtöbbször a mandzsettagombokat, és szinte bárki megengedheti magának, hogy megvásárolja, ha egyedivé szeretné tenni ruhatárát.

Ha nem szeretnél boltról boltra szaladgálni - márpedig erősen javasolt ezeket a köröket mostanság kihagyni -, nézd meg az Ékszerkirály webáruház kínálatát, ahol nem csak mandzsettagombra, hanem más különlegességekre is szert tehetsz.

Mandzsettagombok típusai

  • Bálnatípusú mandzsettagomb: Lapos fejű, bálna farkú gombok, ezek a legkönnyebben kezelhetők, egyben legelterjedtebb mandzsettagombok. Mozgó részük a hátsó farok, ami a záró rész is egyben.

  • Bullet Back: Hasonló a bálnatípushoz, viszont a zár része egy keskeny henger, de a mechanizmusuk nagyon hasonló.

  • Csap vagy gomb: Ezeknél a típusoknál a záró rész nem csuklós mechanizmus alapján működik. Biztonságosak és tartósak, ugyanis nincs mozgó alkatrészük.

  • Chain Link: Két, legtöbbször egyforma fejjel rendelkeznek, melyek egy lánccal vannak összekötve.

  • Ball Return: Ívelt oszlop tartja össze a két fejet, viszonylag kicsi, de nehéz gömbfejjel az egyik végén.

  • Csomó mandzsettagomb: Nagyon hasonlítanak a Chain Link mandzsettagombokra. A két fejet zsinór köti össze, a fejek általában csomózással készülnek, és gyakran több színből állnak.

Tedd különlegessé a mindennapokat!

Szeretnél egy igazán egyedi kiegészítőt, ami nem nyaklánc és nem is karkötő? Férfiaknak és nőknek egyaránt remek választás a mandzsettagomb, amellyel akár egy tárgyalást vagy egy szimpla munkában töltött napot is különlegessé tehetsz. Kézfogás alkalmával (amit most ugyan hanyagolunk, de előbb-utóbb visszatér majd a mindennapjainkba) biztosan felvillan majd az ingujjon, ami szintén emlékezetessé teheti a találkozást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!