3p

Bogsch Erik, a Richter Gedeon elnöke azt mondta, dolgozóik bérét 56 százalékkal lehetett volna emelni az extraprofitadóból.

Nem akarta elrontani a karácsonyi hangulatot Bogsch Erik, ezért nem szólt a feleségének, miért hívta fel őt a Richter vezérigazgatója, Orbán Gábor december 24-e reggelén. Pedig a cég elnökét is megdöbbentette, hogy előző nap éjszaka a kormány a gyógyszergyártókra is kivetette az extraprofitadót - idézte fel a legnagyobb tulajdonú hazai gyógyszergyár elnöke a tőzsdei cég 2022 negyedik negyedéves gyorsjelentését ismertető sajtótájékoztatóján.

Úgy kapta a Richter e sarcot, hogy arról előtte semmilyen szakmai egyeztetés nem történt. Így azt utólag tudták meg, hogy az extraprofitadót az összes árbevétele alapján kell fizetniük, miután a kormány a Nagy Márton irányította Gazdaságfejlesztési Minisztérium javaslatát fogadta el, s nem a Pénzügyminisztériumét, miszerint az adó vetítési alapja kizárólag a gyógyszergyártásból származó árbevétel legyen. 

Bogsch Erik szerint az extraprofitadó miatt a Richter szlovén versenytársa Magyarországon 8 százalékos versenyelőnybe kerül. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Bogsch Erik szerint az extraprofitadó miatt a Richter szlovén versenytársa Magyarországon 8 százalékos versenyelőnybe kerül. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ez utóbbi esetében jóval kisebb lehetett volna az adóteher. Hiszen a Richter 800 milliárd forintos 2022-es árbevételének csak egy része magyarországi, ezen belül körülbelül 71 milliárd forintnak megfelelő értékű volt az importhányad, miközben a leányvállalatoktól 250 milliárd jött be – közölte Bogsch.

A 28 milliárd forintos extraprofitadóból az 5 ezer Richter-dolgozó bérét 56 százalékkal lehetett volna felemelni – érzékeltette a Richter elnöke. Más megközelítésben: az körülbelül az éves kutatás-fejlesztési kiadások 40 százalékát teszi ki.

A gyógyszeripart, ahol a hozzáadott szellemi érték jelentős, ilyen mértékben megadóztatni Bogsch szerint nem helyes. Akit az extraprofitadó a KGST-idők termelési adójára emlékezteti, amikor e sarcból az ország gép- és buszexportját finanszírozták.

Az, hogy a Richter a szektorra kivetett különadó 50 százalékát vagy még többet fog fizetni, a cégnek hosszú távon problémát fog fizetni. Az extraprofitadó miatt például a Richter szlovén versenytársa Magyarországon 8 százalékos versenyelőnybe kerül.

Ezt is figyelembevéve tárgyalásokat kezdeményeztek arról, hogy a 2023-as évre más legyen az adóalap, valamilyen könnyítést kapjanak, le tudjanak abból írni például tételeket. E tárgyalás azonban nem volt sikeres.

Abban bíznak, hogy ez csak egy átmeneti intézkedés – hangsúlyozta Bogsch.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!