10p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Tottenham Hotspuré a világ (egyik) legjobb és legmodernebb stadionja, a futballklub igazgatása és üzemeltetése példás, potenciálja hatalmas, ehhez képest viszont a Spurs nem nyer semmit. Túl nagy-e az ár, ha a szuperstadion építésének árnyékában leépül a csapat? Hogyan jön ki a világ egyik legdörzsöltebb és legtakarékosabb klubvezetője, Daniel Levy a frissen kinevezett edző Antonio Contéval? Lehet, hogy tűz és víz kapcsolatából eljön a Spurs sikerkorszaka?

A Tottenham a futballvilág egyik enigmája. Az 1882-ben alapított klub az angol főváros egyik legpatinásabb, legnépszerűbb csapata: az oxfordi egyetem egy kutatása szerint éppenséggel a legnépszerűbb is, legalábbis városhatáron belül. A Spursé a világ jelenleg tán legjobb stadionja. A klub elnökét, Daniel Levyt sokan az angol futball legjobb sportvezetőjének tartják, aki híres-hírhedt alaposságáról, kőkemény alkuiról és óvatosságáról. Bevételeit tekintve a Tottenham a világ tíz legjobb csapata között van. Ugyanakkor a csapat 1961 óta nem nyert bajnokságot, 1991 óta FA-kupát, 1984 óta nemzetközi kupát, és most telt el 5000 nap azóta, hogy a Spurs bármilyen trófeát elhódított volna. A legutóbbi „szerzemény” a 2008-as Ligakupa – az egyik legjelentéktelenebb trófea az élvonalbeli angol kluboknak elérhetők közül. Nem véletlen, hogy a Spurs trófeaterme szurkolói tréfák és gúnyolódások állandó célpontja.

Képes lesz-e a csapat Contéval valamit nyerni? (Forrrás: Tottenham Hotspur)
Képes lesz-e a csapat Contéval valamit nyerni? (Forrrás: Tottenham Hotspur)

A 2010-es évek végén úgy tűnt, hogy a Tottenhamnek sikerül elhallgattatnia a gúnyolódást. Mauricio Pochettino vezetőedző kiváló csapatot rakott össze, mely 2015–16-ban harmadik, 2016–17-ben második, 2017–18-ban ismét harmadik lett a Premier League-ben, sőt, 2018–19-ben Bajnokok Ligája-döntőt játszott a Liverpool ellen. Csakhogy nyerni nem sikerült: 2015–16-ban a Spurs képtelen volt megelőzni a meglepetéscsapat Leicestert, a 2019-es BL-finálét pedig simán megnyerte a Liverpool, ezzel kimaradt a két legnagyobb lehetőség. Közben felépült a káprázatos új stadion, a csapat viszont mélyrepülésbe kezdett, és ezt nem tudta semmi megállítani. Pochettino távozott, érkezett (majd elég gyorsan távozott is) José Mourinho, akit Nuno Espírito Santo váltott a nyáron, hogy villámgyorsan menesszék is. Most a világ legjobb edzői közé tartozó Antonio Contéra vár a feladat, hogy kivezesse a válságból a Tottenhamet és nyerjen valamit. Conte nyomában a siker jár, de kérdés, meg tudja-e törni a Spurs-átkot.

Meg persze az is kérdés, miért lehet egy üzletileg jól vezetett klub ennyire „lúzer” a pályán.

Jobban fáj, mint a csípőműtét

Sir Alex Ferguson, a Manchester United legendás menedzsere jegyezte meg, hogy csípőműtétje kevésbé volt fájdalmas annál, mint amikor a Tottenham elnökével, Daniel Levyvel kellett alkudoznia. Ennél jobb jellemzése aligha lehetne Levynek, aki az egész futballvilágban hírhedt kőkemény alkuiról. Az 59 éves üzletember harmadik kísérletre, 2000-ben vásárolta be magát a Tottenhambe, 2001-ben vette át a klub elnökségét Alan Sugartől. Cége, a Bahamákon bejegyzett ENIC International Ltd. az elsők között volt a futballvilágban, mely nemzetközi nagybevásárlásba kezdett: a vállalatnak a Spursön kívül a cseh Slavia Prahában, az olasz Vicenzában, a svájci Baselben, a görög AEK-ben és a skót Rangersben is volt többségi vagy kisebbségi részesedése. Ma már csak a Tottenham Hotspur tartozik az ENIC égisze alá (a cég 85,55%-os többségi tulajdonos).

Levy sokak szerint szobrot érdemelne munkájáért, de a drukkerek néha valósággal megőrülnek az elnöktől és óvatosságától, miközben a riválisok szórják a pénzt. Az elnök nem hagyja elszállni a béreket a klubnál, a 2018–19-es idény végén a Spurs költötte a Premier League nagy hatosának tagjai közül a legkevesebb pénzt fizetésekre, és az észak-londoniaknál a legkedvezőbb a bérek/bevételek aránya. Levy többször kifejtette már, hogy fenntarthatatlannak véli a topklubok költekezését.

A klubvezető elveihez méltón dolgozik az átigazolási piacon is: félelmetes hírű alkudozó, aki a hírek szerint sokszor még akkor is alkudni akar, amikor már nem kéne, és emiatt több célpontjáról is „lecsúszott”. Jobban szereti a befutott világsztároknál a fiatalon megszerzett és felfuttatott játékosokat, valamint az utolsó pillanatban nyélbe ütött, nyomott árú megállapodásokat. A klub közelmúltjának vagy jelenének legjobbjai közül Harry Kane saját nevelés; a dél-koreai Szon Hung-min ázsiai rekordot jelentő 30 millió euróért érkezett, de megsokszorozta értékét, Gareth Bale ötmillió fontos, szerény átigazolási díjért jött és a világ legdrágább játékosaként, 85,1 millió fontért ment a Real Madridhoz. Tipikus „Levy-játékosok”: egyik sem csillagként érkezett, de mindegyik világsztárrá vált a Tottenhamnél.

Levy vezetési stílusa egyszerre áldás és átok: okos üzleti tevékenységével biztosan terelgeti a Spurst, visszafogottságáért és takarékosságáért sokszor dicsérik, remek hátteret teremtett a klubnak, ám néha érthetetlen módon nem nyitja ki a pénztárcáját, a frissítés elmaradása pedig Pochettino sikercsapatának hanyatlását és a tréner távozását hozta. Legambiciózusabb projektje, a Tottenham új stadionjának felépítése hosszú távon lehet jövedelmező húzás, de közben óriási adóssággal terhelte meg a klubot és hozzájárulhatott a teljes áttörés elmaradásához.

Megéri-e a világ legjobb stadionja?

„A Spursé az egyik legnagyszerűbb stadion, és mindössze a csapatuk ment rá” – kezdte jegyzetét a The Guardianben Jonathan Wilson, az egyik legnagyobb tekintélyű futballszakíró. Van valami igazsága: a csapat régi otthonát (White Hart Lane) felváltó, 2016–2019 között épült Tottenham Hotspur Stadium remekmű, sokan a stadionépítészet csúcsának tartják. Befogadóképessége sportágtól függően nagyjából 61–63 000 néző, alkalmas labdarúgó-mérkőzések, rögbimeccsek, NFL-találkozók és koncertek lebonyolítására, de akár ökölvívó-címmérkőzéseket is tarthatnak benne. A Tottenham mérkőzésein kívül évi tizenhat nagy rendezvényt lehet idevinni, ennek a felét koncertek és az NFL londoni találkozói „viszik el”. Már ha nem szól közbe a koronavírus-járvány, ami nagyon érzékenyen érintette a saját meccsein kívül más eseményekre is bazírozó klubot.

A világ egyik legjobb stadionja a Tottenhamé (Forrrás: Facebook / Tottenham Hotspur Stadium)
A világ egyik legjobb stadionja a Tottenhamé (Forrrás: Facebook / Tottenham Hotspur Stadium)

Minden nagy klub álma ez: egy saját tulajdonú, a labdarúgáson kívül egyéb bevételi források vonzására is képes, ultramodern luxusaréna. Infrastrukturálisan a Tottenham a világ legjobb csapatai között van, hiszen stadionján kívül edzőkomplexuma is világszínvonalú – jellemző, hogy amikor az angol Labdarúgó-szövetség (FA) megnyitotta az új nemzeti tréningközpontot, Levy elment az avatásra, majd megjegyezte, hogy azért a Tottenhamé kicsit jobb ennél…

A csúszással átadott, egymilliárd fontos projektköltségű (az eredeti terv csak 400 millióval számolt…) új stadiont akkor húzták fel, amikor a Spurs hosszú ideje legszebb éveit élte a pályán. A szurkolók izgatottan várták, ebből mi lesz: Pochettino olyan jó Tottenhamet rakott össze, amilyet még kevesen láttak, közben pedig készült a Premier League legmodernebb pályája. A hosszú lejáratú kölcsönök hatalmas adóssággal terhelték meg a klubot (egy idei jelentés szerint a Tottenham 1,177 milliárd fontra becsült adóssága még a Barcelonáénál is nagyobb), ezért érthető volt, hogy Levy a játékospiacon igyekezett kézben tartani a dolgokat. Bár a „takarékosság” szót egy PL-élcsapattal kapcsolatban nehéz leírni – a Spurs négy idényben is több mint százmillió eurót költött átigazolási díjakra –, de látszik, hogy a folyamatos túlköltekezést igyekezett kerülni a vezetőség. Ez egészen odáig ment, hogy 2018–19-ben a Tottenham kerete változatlan maradt: a Premier League történetében egyedülálló módon a klub nem vásárolt vagy kölcsönzött játékost egy idényen át.

Mivel a Spursnek jól teljesítő, erős, összeszokott kerete volt, a döntés indokoltnak tűnhetett, ám a változatlanság és az abból eredő stagnálás az egyik legnagyobb rizikó a futballöltözőben: Pochettino nem tudta megfelelő ütemben frissíteni csapatát, és mire 2019 nyarán Levy kinyitotta a pénztárcáját, az már nem segített, az együttes elkezdett lefelé csúszni. Ráadásul se a 2019–20-as, se a 2020–21-es vételek nem bizonyultak nagy sikernek… Így jutott el a Spurs a mostani helyzetbe: a klub két év alatt elfogyasztott három edzőt, a legnagyobb sztár, Harry Kane a távozással kacérkodott (kacérkodik?), Antonio Conte pedig a tabella kilencedik helyén szerénykedő csapatot vesz át. Ahogy a már említett Wilson megjegyezte: a luxuskörülmények csak még kiábrándítóbbá teszik azt, amit a pályán mutat a Spurs.

Érdekes módon a Spurs tradicionális riválisa, a szintén észak-londoni Arsenal hasonlóan járt stadionjával. A Highbury helyett felhúzott Emirates Stadium 2006-os megnyitásakor szintén szupermodern volt, az Arsenal „legyőzhetetlenjei” 2002-ben és 2004-ben is felemelhették a Premier League győztesének járó trófeát, nyerték az angol kupákat, döntőbe jutottak a Bajnokok Ligájában. A stadionépítés költségei miatt az akkori menedzsernek, Arsene Wengernek bele kellett nyugodnia abba, hogy az infrastrukturális fejlesztés prioritást élvez a keret további erősítésével szemben. Az Arsenal stagnálni kezdett és a dicsőséges évek nem tértek vissza: bár a klub meghatározó csapata a Premier League-nek, immár tizenhetedik éve vár egy újabb bajnoki címre. Igaz, a szurkolóik alighanem azt mondanák: nekik legalább vannak trófeáik, nem úgy, mint a Spursnek…

Irány felfelé?

Ha valami bizakodással töltheti el a Spurs szurkolóit a jelenlegi helyzetben, az az, hogy Levy megszerezte a kispadra a világ legjobb, legeredményesebb edzői között számon tartott Antonio Contét. Az 52 éves tréner háromszor nyert olasz bajnokságot a Juventusszal, egyszer az Interrel; ráadásul már van angol bajnoki címe is a Chelsea-vel. Ha Conte megfelelő támogatást kap a klubházból a játékosvásárlásoknál – ez elég drága dolog szokott lenni… –, akkor általában kitűnő munkát végez és rövid időn belül képes trófeákat hozni.

A pályán kívül is vannak tartalékai a Tottenhamnek. Az új stadionnak még nincs névadó szponzora, a hírek szerint Levy megbízottja, a pénzügyi specialista Todd Kline hosszú távú (tízéves), évi minimum 25 millió font bevételt jelentő stadionszponzorációs szerződést készül nyélbe ütni. Mivel a klub a stadionépítkezéssel keletkezett adósság és a COVID-csapás (egy idény alatt 15 százalékkal estek vissza a bevételek) ellenére is stabil helyzetű, egyelőre nem kell kapkodnia. Szintén jobban kihasználhatja a Spurs a közösségi médiában rejlő lehetőségeket: mint ahogy arra a KPMG jelentése rámutat, a klub bevételei alapján a tíz legnagyobb közé tartozik a világon, ám követőinek száma alapján messze nincs az élmezőnyben, márpedig a közeljövőben ez is meghatározó tényező lehet, ha már a bevételekről van szó.

Meghódított Dél-Korea

Hogy egy nagy sikerű átigazolásnak milyen „mellékhatásai” lehetnek, azt jól mutatja a Tottenham dél-koreai népszerűsége. A Spurs 2015-ben igazolta le a Bayer Leverkusen dél-koreai támadóját, Szon Hung Mint. Akkoriban a klub támogatottsága elhanyagolható volt a távol-keleti országban, ám Szon a Spursben világklasszissá, talán a valaha volt legjobb ázsiai játékossá nőtte ki magát. Ennek az eredménye az lett, hogy 2020 őszére a Spurs minden más külföldi csapatot megelőzött népszerűségben Dél-Koreában: a 16–69-es korosztály több mint 21 százaléka Tottenham-drukkernek vallotta magát. A második legnépszerűbb külföldi klub (a Manchester United) a szurkolók 6,1 százalékát tudhatja maga mögött – és ez is egy dél-koreai klasszisnak, Pak Dzsi Szungnak köszönhető.

Bármennyire is nagy klubként definiálja magát a Tottenham, trófeák nélkül nem tudja angol riválisaihoz mérhető globális márkává fejleszteni magát – a vetélytársak mind rámutathatnak az elmúlt húsz évben nyert kupákra, míg a Spurs vitrinje üres. Conte kinevezése ezen segíthet, de talány, hogy mi lesz, ha az együttműködés rosszul sül el. Kiválóan irányító és alkudozó elnök ide, luxusstadion oda, a végső szót mindig a pályán mondják ki.

Ott, ahol ritkán a Spursé az utolsó szó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!