Lapunk még november elején írt arról, hogy jelentős, 26 milliárd forintos tőkecsökkentésről határozott a magyar technológiai piac egyik meghatározó szereplője, az ABB csoport itteni leányvállalata, az ABB Mérnöki Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Az akkori Cégközlöny szerint "a törzstőke-leszállításra veszteség rendezése céljából került sor". Ennek lehetséges okaival ebben a cikkben foglalkoztunk:
Természetesen megkerestük a céget, hogy mi áll a döntés hátterében. Az alábbi választ kaptuk a társaságtól:
"Az ABB továbbra is elkötelezett magyarországi jelenléte mellett, közel 500 munkatársával országszerte arra összpontosít, hogy innovatív megoldásokat és kiemelkedő szolgáltatást nyújtson ügyfeleinek és partnereinek. A vállalat idén ünnepli 30 éves magyarországi működését. A vállalat stratégiájával összhangban az ABB Kft. törzstőkéjét a vonatkozó magyar szabályozásnak megfelelően csökkentettük. Fontos megjegyezni, hogy nem történt tőkekivonás, csak a tőkeszerkezetben történt változás."
A cég jelzése szerint tehát nem arról van szó, hogy 26 milliárd forinttal soványabb lett a tőkeszerkezetük. (A számviteli törvény szerint a jegyzett tőke leszállítása a tőkerendezés azon fajtája, amikor a jegyzett tőke leszállításra kerül a tőketartalékkal, vagy az eredménytartalékkal szemben, amely során a társaság saját tőkéjének összege nem változik, csak a tőkeszerkezete.)
A hatályos cégnyilvántartásokban - így az Igazságügyi Minisztérium által üzemeltetett e-cégjegyzékben - egyelőre még "bejegyzés alatt" megjegyzéssel szerepel a 26 milliárdos tőkeleszállítás, amelynek eredményeképpen a kft. jegyzett tőkéje 436 281 000 forintra száll le.
Az ABB anyacégével kapcsolatos friss hír, hogy robotika üzletága együttműködési megállapodást írt alá a kaliforniai székhelyű Zume-mal, az innovatív és komposztálható csomagolóanyagok globális szállítójával. robotcellákat szállít, amelyek segítségével a Zume globális szinten fenntartható csomagolóanyagokat tud gyártani, hozzájárulva ezzel az egyszer használatos műanyagoktól való függés csökkentéséhez. A mai sajtóközlemény szerint a világszerte, évente keletkező 380 millió tonna műanyagnak csupán 10 százalékát hasznosítják újra. A növényalapú csomagolóanyaggal jelentősen csökkenthető a hulladéklerakókba és az óceánokba jutó műanyag mennyisége.