Az első és legfontosabb dolog a megfelelő szigetelés, amely megakadályozza, hogy hő kiszökjön a lakásból vagy házból. A shield szigetelés remek megoldást jelenthet erre a problémára. A festékszóráshoz hasonló módon felvitt réteg jelentősen lecsökkenti a falak hőáteresztését. Így biztosak lehetünk abban, hogy nem az utcát fogjuk fűteni, és az alacsonyabb rezsiszámlával a zsebünkben is több maradhat.
Pénzmentő tippek télire
A hűvösebb hónapokban a szigetelés korszerűsítését további módokon is kiegészíthetjük. Nemcsak a falakat, hanem az ablakokat is elláthatjuk egy hőmegtartó réteggel. Egy kétoldalas ragasztó segítségével kell ezt az átlátszó réteget az üvegfelületre felvinni. Ezután egy hajszárító segítségével rásimíthatjuk a felületre anélkül, hogy légbuborékok képződnének rajta. Ezáltal még több értékes hőt tarthatunk bent a lakásban.
Az ablakokra hőszigetelő hatású függönyöket is felhelyezhetünk, ezzel tovább növelve a hatást. Ezek általában gyapjú vagy poliészter anyagból készülnek.
Hőszigetelő fóliát a téli hónapokban a radiátor mögé is felhelyezhetünk. Az úgynevezett hőtükör fólia visszaveri a meleget, így a hő nem tud a falon keresztül távozni.
Okosan a légkondival!
A nyári időszakban is meg tudunk takarítani a rezsiből. Napjainkban egyre több otthont szerelnek fel légkondicionáló berendezést. Ez nagyon kellemes tud lenni, ha a perzselő napsütésből lépünk be az ajtón, de a túlzott használatával szintén magasabbra rúghat az energiafogyasztásunk.
Épp ezért érdemes a légkondícionáló használata során egy kicsit visszavenni a fokozatból. Bár a 35 fokos hőség után jól tud esni a 18 fokos szoba, de hosszú távon ez sem túl egészséges és nem is fenntartható. Ha az ablakokat csukva tartjuk használat közben, akkor elegendő akár csak pár fokkal a kinti hőmérséklet alá beállítani a termosztátot. Szellőztessünk alkalmanként, de két levegőztetés között tartsuk zárva az ajtókat és ablakokat.
A megfelelő minőségű szigetelés természetesen nemcsak a hideg, hanem a meleg időjárással szemben is védelmet nyújthat. Megrendelés előtt mindenképp érdeklődjünk a kivitelezőtől a várható hideg és meleg védelem fokozatáról.
A víz is értékes
Egy nap alatt rengeteg vizet használunk el, kezdve a kézmosással, át a mosogatáson, mosáson, a WC lehúzásán, egészen a fürdésig elhasznált vízmennyiségig. A vízzel való spórolásban sokat segíthetnek a csapra szerelt perlátorok, amelyek levegővel dúsítják a kifolyó vizet. Így ugyanahhoz a tevékenységhez sokkal kevesebb vizet fogunk elhasználni.
Érdemes ilyen és ehhez hasonló praktikákkal csökkenteni a fogyasztásunkat, mert ennek nemcsak a pénztárcánk fog örülni, hanem viszonylag kis erőbefektetéssel a környezettudatosság irányába is lépéseket tehetünk.