Mint arról lapunk elsőként beszámolt, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) május 12-én nem talált kivetnivalót abban a négy nappal korábban neki tett összefonódás-bejelentésben, miszerint a győri Duna Takarék Bank beolvadna az MBH Bankba. Ennek megfelelően hétfőn meg is született az adásvételi szerződés, mely szerint az MBH megvásárolja a Duna Takarék 98,46 százalékos közvetlen részesedést megtestesítő részvénycsomagját a Danube Magántőkealaptól - tette közzé az MBH a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Gyakorlatilag tőkeátcsoportosításról van szó, hiszen az MBH és a Danube tulajdonosi szerkezete erősen átfedi egymást, mindkettőben Mészáros Lőrincé a többségi részesedés. Ez az MBH esetében nyilvános adat, a Danube-nál már kevésbé köztudott, lévén, hogy a magántőkealapok nem kötelesek felfedni a kilétüket, csupán a Magyar Nemzeti Banknak kell bejelentést tenniük (utóbbi már közel 200 magántőkealapot tart nyilván). Így csak abból lehet következtetni Mészáros szerepvállalására, hogy a Danube-ot is a 660 milliárd forintos vagyonával leggazdagabb magyar által tulajdonolt Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli.
Az, hogy a Duna Takarék a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank egyesüléséből 2023. május 1-jén elindult MBH-ba olvad, egyáltalán nem váratlan. Hiszen azt laptársunk, a Privatbankar.hu már 2020-ban meglebegtette.
A Duna Takarékbank jogelődje az a Duna Takarékszövetkezet volt, amely a takarékszövetkezeti integráció elől menekülve váltott működési formát 2013-ban. Sokáig Garancsi István, a Videoton futballcsapatának tulajdonosának érdekeltségébe tartozott, de még 2020 szeptemberében is közel 20 százalékos volt a részesedése, mint ahogy Hernádi Zsolt feleségének is, sok kisbefektető mellett.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)