A századfordulóra – Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése után – a főváros világvárosi rangra emelkedett, és termálforrásainak jóvoltából fürdővárosként is számon tartották, sokan keresték fel.
A ma is üzemelő hajdani szállodák gazdag irodalmi, konyhaművészeti, építészeti-képzőművészeti múlttal rendelkeznek, így napjainkban is a régmúltat idéző patina lengi körül az épületeket a részleges vagy teljes felújítást követően. Sajnos többségük újabb felújításra szorul, ami remélhetőleg mihamarabb be is következik.
Pest és Buda egyesítése után
A reformkorban fejlődésnek indult főváros vendéglátásának fellegvára a gyönyörű budai panorámát kínáló pesti Duna-korzó, valamint a pesti belváros volt. Itt a nagynevű, előkelő szállodák sorakoztak mint a Ritz, a Bristol, a Hungária Nagyszálló. A II. világháborúban azonban sajnálatos módon egy kivételével az összes épület bombatalálatot kapott, és újjáépítésükre pedig nem került sor.
A XX. század közepén részben ugyanazzal a funkcióval beépült a pesti Duna-part, azonban az új, modern épületek látványa azóta is megosztja a szakmai- és a közvéleményt.
A Silverline Cruises városnéző programjain budapesti hajózás közben élvezheted főváros lenyűgöző panorámáját, a történelmi városrész látványos épületeit.
Budapest hajdani, még ma is üzemelő szállodái
-
Astoria Szálló
Az egykori Hatvani kapu helyén épült 1912-14 között az elegáns Astoria Szálló, amely korának legkorszerűbb szállodája volt a központi fűtés és porszívó, valamint a legmodernebb felvonók révén. Bár a háborúban találatot kapott, kifosztották, de végül újjáépült, és ma is üzemel, 138 szobával várja a vendégeket.
-
Britannia/Béke Szálló
A kalandos sorsú, bérházból átalakított, eredetileg is luxuskategóriájú hotel 1913 óta üzemel. A magyar irodalom és képzőművészet nagyjai előszeretettel látogatták. Kupolájában üvegpadlós, nyitható tetejű táncterem működött, azonban a háborúban megsérült, így sajnálatos módon lebontották. Itt kapott helyet az Orfeum, ami a műsoros estjeiről lett híres.
-
Gellért Szálló
Helyén, a termálforrás felett már a középkorban is török fürdő működött. Ennek helyére épült 1918-ban szecessziós stílusban Európa egyik legkorszerűbb komplexuma, a 3500 fő befogadására alkalmas Gellért fürdő és gyógyszálló. 2021-ben felújítás miatt bezárt.
-
Margitszigeti Nagyszálló
1873-ban Ybl Miklós tervei alapján épült. A II. világháborúban súlyosan megsérült, de újjáépítették, korszerűsítették. Föld alatti folyosó köti össze a Termál Hotellel.
-
Grand Hotel Royal
1896-ban luxusszállodaként nyitotta meg kapuit, nemcsak vendégek, hanem írók, művészek által is kedvelt volt. 1915-ben a bálterméből mozit alakítottak ki. Korhűen felújítva ma is várja a vendégeit.
Egy város felfedezése mindig izgalmas, ám sokszor fárasztó kaland. Ha közben megpihennél, válaszd a sétahajózást a Dunán!