4p

Bár a Civil Biztonsági Zrt. üzemi tevékenységének eredménye félmilliárd forinttal csökkent, a leányvállalatoktól kapott osztalékok révén busás összeget utal át a belügyminiszter barátainak érdekeltségi körébe tartozó tulajdonos zrt.-nek.

A 2022-es 16 milliárd forintnyi osztalékot követően a tavalyi év után 9 milliárd osztalék kifizetését hagyta jóvá a korábban személyesen Pintér Sándorhoz, most pedig már az ő két bizalmasához kötődő Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. – derül ki az őrző-védő cég 2023-as alapítói határozatából. A vállalkozás egyszemélyes tulajdonosa a Prostasia Zrt. melynek szervezetében jelentős változás történt tavaly augusztusban: a két részvényes, Tölgyesi Vilmos, valamint Szabó Péter volt rendőr dandártábornok, a belső elhárítás korábbi vezetője (őt, valamint magát a Civil Zrt.-t is a cégiratok tanúsága szerint rendszeresen Pintér Sándor korábbi államtitkára, Tasnádi László képviseli meghatalmazottként) úgy döntöttek, részvényeiket közös tulajdonba helyezik, és azóta e közös tulajdont egy ügyvéd képviseli mint közös képviselő.

Maga a Civil Biztonsági Zrt. a forgalmát tekintve története legjobb évét zárta 2023-ban. Árbevétele ugyanis 2,4 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit, így rekordot jelentő 28,8 milliárd forintot tett ki. Az adózott eredményt tekintve viszont hatalmas az ugrás:

a korábbi évek potom 1-4 milliárdos profitja tavaly már 10 milliárd forint fölé emelkedett.

Míg 2022 után a tulajdonosok a 16 milliárdos osztalékot a korábbi években felhalmozódott eredményből vették ki, most csak a 2023-as évi nyereségből szerzik a 9 milliárd forintnyi osztalékot.

A nagy ugrás azonban nem a Civil Zrt. gazdálkodási struktúrájának átszervezéséből adódott, hiszen az üzemi eredmény – dacára a bevételek növekedésének – a 2022-es 2,2 milliárd forintról 1,7 milliárdra esett, azaz több mint 40 százalékkal csökkent. A zuhanás oka, hogy a költségek között a közvetített szolgáltatásokra fordított összeg egy év alatt 2,5 milliárd forinttal, 22,3 milliárd forintra emelkedett. Ezek azok a jellemzően alvállalkozói költségek, melyeket a Civil Zrt. továbbszámlázott, vagyis az árbevételek között is megjelentek. Vagyis kijelenthető, a Civil Zrt.-nél a bevételek növekedését még az alvállalkozók által elvégzett és kiszámlázott munkák sem fedezték, sőt a többi költségelem, például a személyi jellegű ráfordítások 140 millió forintos emelkedésének vagy például egy 620 millió forintos pénzeszközátadásnak és egy 100 millió forintos tartozásátvállalásnak (ez utóbbi két tétel kiolvasható a beszámoló kiegészítő mellékletéből) nem volt ellentételezése a bevételi oldalon.

A korábban a postához és Mészáros Lőrinchez tartozó vállalkozás is a Civil Biztonsági Zrt. cégbirodalmához került
A korábban a postához és Mészáros Lőrinchez tartozó vállalkozás is a Civil Biztonsági Zrt. cégbirodalmához került
Fotó: Mfor / Izsó Márton Artúr

Akkor mégis miből telik 9 milliárd forintos osztalékra? A kulcs a Civil Zrt. leányvállalatai által kifizetett osztalék. Míg 2022-ben mindössze 181,5 millió forint folyt be a céghez ilyen jogcímen (mellette pedig forgatási célú értékpapírok árfolyamnyereségéből nagyjából 1 milliárd forint), addig 2023-ban a kapott osztalék mértéke 8,8 milliárd forint lett. (Értékpapírok árfolyamnyereségéből most nem származott bevételük.)

Ez a nem is jelentéktelen osztalék a Civil Zrt. leányvállalatainak eredménytartalékai, illetve 2022-es profitjai terhére 2023-ban kifizetett összeget jelenti. A leányvállalatok közül a Civil Könyvelő Kft. nem fizetett osztalékot, ám

a Civil Rendszertechnika Kft.-től 5,5 milliárd, a Civil ITIM Informatikai és Ingatlanmenedzsment Kft.-től 3 milliárd, míg az állami posta, Mészáros Lőrinc Magyar Takarékszövetkezeti Bankja, illetve a Takarék Invest tulajdonából Pintér Sándor embereihez került Civil Értéklogisztika Zrt.-től 300 millió forint folyt be osztalék jogcímen a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-hez.

A leányvállalatok 2023-ban már nem muzsikáltak ennyire jól. A Civil Könyvelő Kft. 551 ezer forintos, a Civil Rendszertechnika Kft. 1,44 milliárd forintos, a Civil Értéklogisztika Zrt. pedig 1 milliárd forintos profitot ért el, a Civil ITIM azonban 76,8 millió forintos veszteséggel zárta a tavalyi évet. Közülük a Civil Rendszertechnika Kft. 1 milliárd, míg a Civil Értéklogisztika Zrt. 800 millió forint osztalékot fizet ki az idei év során a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-nek mint anyavállalatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!