Szerda óta megint rendkívüli jogrend lépett életbe Magyarországon, és ahogyan tavasszal, ez most is azt jelenti, hogy nem csak a kormány kapott különleges jogosítványokat, hanem azt is, hogy veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének feladat- és hatáskörét a polgármester gyakorolja.
Ennek egyik eklatáns példája volt, hogy június 17-én, egy nappal az első veszélyhelyzet vége előtt úgy döntött Hernádi Ádám esztergomi polgármester, hogy megszünteti az önkormányzat és az Investor 2005 Kft. közötti szerződést a helyi Aquasziget Esztergom Élményfürdő teljes körű üzemeltetésére szeptember 30-i hatállyal. Jelenleg tehát nincs üzemeltetője a fürdőnek.
Az esztergomi önkormányzat közbeszerzési bizottsága még szeptember 25-én döntött úgy, hogy az élményfürdő október 12-től január 4-ig történő üzemeltetésre beszerzési eljárást indít. Azért csak 3 hónapra, mert a jelenlegi állás szerint az élményfürdő január 4-én felújítás miatt bezár. A beszerzési eljárásban pedig 4 cégtől kértek be ajánatot:
- Solva Hotel Kft.
- Első Aquapark Kft.
- Zipar Hungary Kft.
- Budapest Gyógyfürdői Kft.
A Solva Hotel Kft.-t tavaly nyáron alapították, a tulajdonosa pedig a Solva Magántőkealap, amely a Gran Private Equity Zrt. által kezelt magántőkealap. A Gran Private Equity pedig Hernádi Zsolt MOL-vezér érdekeltsége. Hernádi Ádám polgármester pedig a milliárdos üzletember unokaöccse. Így tehát ha végül erre a cégre esne az önkormányzat választása, akkor a két Hernádinak kellene egyezségre jutnia a részletekről.
A négy cég közül még a Zipar Hungary Kft. érdekes, ugyanis a társaságot 2011-től idén augusztusig Savim Hungary Kft.-nek hívták és 85 százalékban olasz tulajdonban volt (Savim Srl.). Stabilan nyereséges szállodaüzemeltető cégről van szó, 2019-ben például 1,5 milliárd forintos forgalom mellett 4,3 milliárd forintos profittal zártak. Még az idén márciusi taggyűlésen pedig úgy döntöttek, hogy 5,3 milliárd forintot osztalék formájában kifizetnek a tagoknak.
Ez összefüggésben lehet az augusztusban bekövetkezett tulajdonosváltásnak. Ma már Flesch Tamás, Flesch Gábor és Patakfalvi Réka tulajdonában van a cég, amely Zipar Kft-re cserélte le a nevét. Flesch Tamás korábban is kisebbségi tulajdonos volt, így jól ismerheti a céget. Ő a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke és a Continental Group többségi tulajdonosa, ahol Flesch Gábor és Patakfalvi Réka is érdekelt.
A Continental Group pedig a négycsillagos Hotel Moments szállodát is üzemelteti az Andrássy úton. A szálloda az A8 Palace Hotel Zrt. érdekeltsége, amely Csányi Sándor OTP-vezér, Garancsi István (Market Építő) és Hernádi Zsolt MOL-vezér közös cége. Tehát az esztergomi élményfürdő üzemeltetésre kiszemelt két cég tulajdonosai igazából egymás üzleti partnerei.
Esztergomban azonban zajlik egy építkezés éppen az élményfürdővel szemben. Laptársunk írta meg, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást adott 2019-ben a Kisfaludy-pályázatokon keresztül hazai költségvetési forrásból a Hernádi Zsolt MOL-vezér tulajdonában lévő Solva Property Kft.-nek az esztergomi Mária Valéria Hotel felépítésére.
Az építkezés azonban bürokratikus akadályokba ütközött, ezért az esztergomi képviselő-testület október 29-én rendkívüli ülést tartott, amelyen Hernádi Ádám polgármester nem vett részt.
Az ülésen elsőként a Solva Property Kft. - a Prímás szigeten (Táncsics u. 7.) épülő szálloda tulajdonosa - kérelmét tárgyalta a Testület. A cég az Esztergom Város Helyi Építési Szabályzatáról (HÉSZ) szóló rendelet módosítását kérte a korábbi előírások alapján épült szálloda befejezhetősége érdekében. A vásárláskor általuk még nem ismert túlépítési, zöldfelület fedettségi, tartószerkezeti problémák, illetve az időközben hatályba lépett jogszabály változások miatt módosított építési engedély vált szükségessé az ingatlanra
- számol be a történtekről az esztergom.hu oldal. Kiderült innen még, hogy a helyi építési szabályzat módosításához szükséges telepítési tanulmánytervet (és annak részeként a beépítési tervet) a tulajdonos elkészíttette, benyújtotta a képviselő-testületnek, amelyet az jóváhagyott, és felhatalmazta Hernádi Ádám polgármestert a településrendezési szerződés aláírására. Ez tehát már a második dokumentum lehet, ahol Hernádi Ádám polgármester és Hernádi Zsolt MOL-vezér cégének ügyvezetője szerepelhet az aláírók között.
A szállodaépítésre kiírt közbeszerzést sem akárki nyerte meg: a Garancsi István tulajdonában lévő Market Építő Zrt. egyedül pályázott 6,7 milliárd forintos ajánlattal. Mivel az MTÜ-től 2,8 milliárd forintot kaptak a projektre, így biztos, hogy a beruházásnak mintegy 41-42 százalékát az adófizetők állják.