3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Néhány óra eltéréssel két keresetet is beadtak Mark Zuckerberg cége ellen.

Befektetők perlik a Facebookot, azt állítva, hogy a cég "hamis és félrevezető állításokat" fogalmazott meg az irányvonalairól, és ezzel lehetővé tette a Cambridge Analytica-botrányt, mely során az elemzőcég a platform által nyitvahagyott kiskaput kihasználva 50 millió felhasználó adatait szipkázta le, és használta fel a 2016-os amerikai elnökválasztás kampányában, írja a The Times.

A csoportos pert egy Fan Yuan nevű részvényes indította San Francisco-ban, meg nem határozott számú befektető nevében is eljárva. Állítása szerint a Facebook kommunikációs mulasztásai vezettek ahhoz, hogy a cég értéke csaknem 50 milliárd dollárt zuhant hétfőről keddre.

A példátlan zuhanáson Brian Acton, a WhatsApp társalapítója sem segített, amikor Twitteren arra szólította fel a követőit, hogy töröljék magukat a Facebookról. Acton három éve adta el cégét Zuckerberg vállalatának - most ötezren retweetelték a felhívását, és kapott rá 10 ezer lájkot is. A Facebook mélyrepülését pedig tovább tetézte, hogy a botrány nyomán ismét felbukkant a közösségi médiában Zuckerberg egy korábbi, azóta nyilvánosan is megbánt beszólása. A Facebook-alapító még 19 éves korában, a Harvard hallgatójaként beszélt arról egy társának, hogy frissen elindított platformján 4 ezer hallgatótársuk személyes adataihoz fér hozzá. "Bíznak bennem. A hülye f*szok." - mondta a beszélgetés leirata szerint a fiatal Zuckerberg.



A csoportos befektető pert csupán néhány órával a megindítása után egy felhasználói per is követte, adta hírül a Reuters. Lauren Price San Jose-ban fordult bírósághoz, a Facebookot hanyagsággal és Kalifornia állam tisztességtelen versenyre vonatkozó törvényének megsértésével vádolja. Ezeket az eljárásokat könnyen továbbiak is követhetik.



Mindeközben a Facebook tőzsdei zuhanása megállt, a szerdai stagnálás után a cég összértéke csütörtkön 492 milliárd dollár maradt.

A Cambridge Analytica mocskos módszerei döntöttek el egy választást a karibi térségben

A Times feltárta, hogy a Cambridge Analytica vesztegetéssel avatkozott be egy karibi ország választásába 2010-ben. A lap szerint az a CA anyacége, az SCL Group Lindsay Grantet, a Saint Kitts és Nevis ellenzéki képviselőjét hálózta be, aki a nyolc évvel ezelőtti választáson a szigetállamot vezető munkáspárt ellen indult - a munkáspárt a CA ügyfele volt.

2010 januárjában az SCL 12 ezer fontot fizetett egy vállalkozónak, hogy nemzetközi ingatlanbefektetőnek adja ki magát, és felajánlja Grantnek, hogy 1,5 millió dollárral beszáll a kampányába, ha az ellenzéki politikus segít neki lenyomott áron földbirtokhoz jutni a szigeteken. Grant 1,7 millió dollárért ebbe bele is ment, de a Saint Kitts-i Marriott hotelben megejtett találkát a cég rejtett kamerával felvette, és feltette az internetre, a Cambridge Analytica nevének említése nélkül. A cég aztán egy potenciális ügyfeleknek összeállított kiadványában kérkedett a videóval, kiemelve, hogy ez a felvétel siklatta ki Grant kampányát, aki el is veszítette a választást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!