6p

Vizsgálják a lehetőségeket "egy új, jelentős piaci súllyal rendelkező, hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét". A Takarékbank és az MKB összesen 1,3 millió ügyféllel, 840 bankfiókkal, 4300 milliárd forintos mérlegfőösszeggel, 2600 milliárd forintos hitelállománnyal és 3100 milliárd forintos betétállománnyal rendelkezik. A két bankcsoport fúziójával a magyar bankszektor második legnagyobb mérlegfőösszegű univerzális kereskedelmi bankja jöhet létre - írták.

Közös pénzügyi holding társaság létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. és az MKB Bank Nyrt., hogy megvizsgálják egy hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét - közölte a két pénzintézet pénteken az MTI-vel. A két bankcsoport fúziójával a magyar piac második legnagyobb mérlegfőösszegű univerzális kereskedelmi bankja jöhet létre.

A Magyar Bankholding Zrt. feladata nemzetközi tanácsadók bevonásával megvizsgálni és előkészíteni egy új, jelentős piaci súllyal rendelkező, hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét, a bankok közti szinergiák, valamint az együttműködésükben rejlő jelentős működési és költségoptimalizálási potenciál kiaknázásával. 

Vida József (b) és Balog Ádám (j) (Fotó: MTB/MKB)
Vida József (b) és Balog Ádám (j) (Fotó: MTB/MKB)

A szándéknyilatkozat szerint a két bank egyenlő tulajdonrésszel hozza létre Magyar Bankholding Zrt. néven a pénzügyi holding társaságot. A cég leendő vezérigazgatója Vida József, az MTB (a Takarék Csoport központi bankja) elnök-vezérigazgatója, az igazgatóság első tagjai Balog Ádám, az MKB elnök-vezérigazgatója, Bencze András, valamint Vida József. Az alapítási engedély iránti kérelmet május végén nyújtják be a Magyar Nemzeti Bankhoz.

A közlemény szerint az együttműködés konkrét formájáról, a pénzintézetek esetleges - részleges vagy teljes - fúziójáról csak később, neves nemzetközi tanácsadók bevonásával végzett vizsgálatok és egyeztetések nyomán döntenek.

A Takarékbank és az MKB összesen 1,3 millió ügyféllel, 840 bankfiókkal, 4300 milliárd forintos mérlegfőösszeggel, 2600 milliárd forintos hitelállománnyal és 3100 milliárd forintos betétállománnyal rendelkezik. A két bankcsoport fúziójával a magyar bankszektor második legnagyobb mérlegfőösszegű univerzális kereskedelmi bankja jöhet létre - írták.

A két pénzintézeti csoport jól kiegészíti egymást mind az ügyfélkör, a szolgáltatások összetétele, mind az üzleti fókusz tekintetében - írják a közleményben. A Takarék Csoport főként kisvárosi és kistelepülési lakossági, agrár- és mikro-, illetve kkv vállalati ügyfeleihez, önkormányzati kapcsolataihoz kiválóan illeszkedik az MKB városi affluens ügyfélköre, privátbanki és nagyvállalati és lízing portfóliója. A Takarék Csoport egyedülálló vidéki lefedettségéhez, kiterjedt fiók- és ATM-hálózatához remekül illeszkedik az MKB kiemelt budapesti helyszíneken található fiókhálózata. A szolgáltatások terén a Takarék Csoport mikro- és kkv-hiteltermékeit, speciális egyedi agrárkonstrukcióit, az állami támogatások közvetítésében játszott vezető szerepét jól egészíti ki az MKB privátbanki és SZÉP-kártya szolgáltatása, a piacon elismert lízingkonstrukciói, valamint egyedi nagyvállalati és befektetési termékei.

Az egymást kiegészítő ügyfél-, termék- és szolgáltatásportfolió mellett számos költség- és beruházási szinergialehetőség nyílhat meg. A fiókhálózat észszerűsítésével jelentős megtakarítás érhető el, de ugyanez igaz a támogató és back office területekben rejlő szinergiákra vonatkozóan is. A mai banki működés egyik kiemelt területe az informatika. Az IT területen a működési költségek, a fejlesztések és rendszerek racionalizációja, valamint az üzemeltetési költségek jelentenek kiemelkedő potenciált. A beruházások és szakértői költségek területén további megtakarítások érhetők el. A bankok mérethatékonyságuk és jobb alkupozíciójuk révén olcsóbb forrásokhoz is juthatnak. Elemzések szerint a két bankcsoport részleges vagy teljes cégjogi egyesülése esetén a bevételi, költség- és beruházási szinergiák kiaknázásával, a párhuzamos működések, átfedések fokozatos észszerűsítésével középtávon jelentősen csökkenthetők a működési költségek, ami erősítheti a bankcsoport versenyképességét, növekedési kilátásait, profittermelő képességét és stabilitását, miközben tovább javítja az ügyfélkiszolgálás színvonalát. 

„A két bankcsoport fúziójával a magyar bankszektor második legnagyobb mérlegfőösszegű univerzális kereskedelmi bankja jöhet létre, de hogy milyen formában, azt most vizsgáljuk. Az elkövetkező hónapokban el kell döntenünk, mivel járnak jobban az ügyfeleink. Azzal, ha ezt a két bankot egyetlen óriási pénzintézetbe gyúrjuk össze, vagy ha például a Volkswagen-csoport mintáját követjük, amely egyszerre gyárt Audikat, Volkswageneket, Skodákat és Seatokat – minden piacra, minden vásárlónak azt, amire a leginkább szüksége van” – nyilatkozta Vida József a Magyar Bankholding Zrt. leendő vezérigazgatója. „Nagy munka vár ránk az elkövetkező időszakban. A piaci verseny koncentrált tőkét és szakértelmet kíván. Meggyőződésünk, hogy a gazdasági helyzetből eredő kihívásokat, a kormány gazdaságpolitikai törekvéseit, a magyar családok és vállalkozások támogatását és az ügyféligények professzionális kiszolgálását a most létrejövő szövetség képes a lehető legjobban támogatni.”

„Az MKB Pénzügyi Csoport elmúlt öt éve a hazai pénzügyi világ egyik sikertörténete. Napjainkra az MKB-t kiszámíthatóan és hatékonyan működő, modern, digitális pénzintézetté fejlesztettük. Megtartottuk régi ügyfeleinket és sikeressé váltunk az új ügyfelek megszerzésében. Tőkemegfelelésünk kitűnő, szavatoló tőkénk az elmúlt négy évben közel megduplázódott, portfóliónkat megtisztítottuk, EU vállalásainkat teljesítettük. A bank – akár egyedül, akár más utakat találva – egyértelműen alkalmas a szintlépésre. Az elmúlt években magam is rendszeresen hangsúlyoztam, hogy Magyarország érdekeit – és a bankrendszer további erősödését is – az szolgálhatja, ha a bankrendszerben növekszik a magyar tulajdonhányad és csökken a bankok száma. A Takarékbank alkalmas partner lehet a közös gondolkodáshoz, hiszen üzleti fókuszaink kiegészítik egymást. A mostani szándéknyilatkozat aláírásával lehetőség nyílik egymás kölcsönös átvizsgálására és a lehetséges szinergiák pontos felmérésére. Őszintén bízom abban, hogy olyan együttműködési pontokat találunk, amelyek alapján nemcsak, hogy mélyíteni tudjuk kapcsolatunkat, hanem távolba mutató, új lehetőségeket leszünk képesek teremteni.” – mondta el dr. Balog Ádám az MKB Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója. 

A stratégiai együttműködés egyaránt szolgálja az érintett pénzintézetek ügyfeleinek és tulajdonosainak érdekeit, növeli a bankok piaci értékét és megfelel a Magyar Nemzeti Bank konszolidációs elvárásainak. Az együttműködés konkrét formájáról, a pénzintézetek esetleges – részleges vagy teljes – fúziójáról csak később, neves nemzetközi tanácsadók bevonásával végzett vizsgálatok és egyeztetések nyomán születik döntés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!