3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A szótár hatékony használatának megtanulása nagyon fontos az angol nyelv tanulása során. A segítségével például megtalálhatjuk az olvasott vagy hallott szó jelentését; ellenőrizhetjük a helyesírását; megtudhatjuk, hogy melyik szófajba tartozik; megtanulhatjuk a helyes kiejtését; és még hosszan folytathatnánk a sort. 

Azt már mindannyian nagyon jól tudjuk, hogy az angolban fellelhető számtalan olyan szó, aminek több jelentése is van. Példaként itt felhozható “bow”, ami főnévként íjat, míg ige formájában meghajlást jelent. De mi a helyzet akkor, mikor egy szó egyszerre jelent valamit, és az ellenkezőjét is? Ilyen mondjuk a “scan” ige, mely jelenthet vizsgálódást, szemügyre vételt, de a másik jelentése szerint viszont valaminek a gyors átfutására utal. 

Mikor kell használni?

Néhányan azonnal ezt hívjuk segitségül, amikor egy új szóval találkozunk. A nyelvtanulás szempontjából viszont fontos észben tartani, hogy ne egyből a szótárhoz nyúljunk, hanem próbáljunk meg türelmesnek lenni, és a szövegkörnyezetből kitalálni a jelentését. Ha még ezután sem sikerült megtudni, akkor már itt az ideje fellapozni egyet, de írhatnánk azt is, hogy rákattintani.

A megfelelő kiválasztása

Rengeteg szótár létezik, tehát felmerül a kérdés, hogy melyiket is használjuk? Ez a nyelvtudás szintjétől függ. A kezdőknek jól jöhet egy kétnyelvű, angol magyar szótár, hogy megtalálják a szó helyes jelentését, de a középfokú és haladó tanulóknak minden bizonnyal szükségük van egy jó egynyelvű, angol-angol szótárra, ahol további információkhoz juthatnak. 

Hogyan használjuk?

Az online és a kéziszótárak használata is teljesen evidens. Míg az elsőnél csak annyi a dolgunk, hogy bepötyögjük az oldal nevét, majd a keresőbe az adott mondatelemet, és perceken belül megtudhatunk minden fontos dolgot róla. A második verzió kicsit időigényesebb, de ez nem jelenti azt, hogy bármivel is rosszabb lenne.

A kéziszótárak ábécé szerint vannak rendezve, ezért mindig kezdjük a keresett szó első karakterével. Mivel minden betűhöz rengeteg bejegyzés tartozik, így érdemes a tekintetünket legelőször az adott oldal tetején és alján lévő lexémára szegezni a gyorsabb eredmény érdekében. Valószínűleg több oldalt is át kell fésülni a kívánt szó megtalálásához, de ahogy mondani szokás, a gyakorlat teszi a mestert. 

Mit lehet tanulni belőle?

Nos, a szótárunk rengeteg olyan információt tartalmaz, amely jóval túlmutat egy szó jelentésén. Ilyen például a kiejtése - az online szótárak különösen hasznosak ebből a szempontból, mivel a legtöbb olyan hangfájlt kínál, amelyet lejátszhatunk a szó meghallgatásához.

Ezenkívül még megemlítendő szempont a szófaj meghatározása is - mint ahogy a cikkben már korábban is szóba került -, mivel előfordulhat, hogy ugyanaz a szó lehet főnév és ige egyszerre. 

Legvégül pedig a szinonimákat és antonimákat. A szavak eme párosainak megjegyzése, mint például happy-sad, thin-fat stb., szintén nagyon hasznos lehet a nyelvtudásunk fejlesztése szempontjából.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!