5p

A következő generációs mobilhálózat az élet rengeteg területén hoz majd forradalmi változásokat, az 5G számos iparágat gyökeresen alakít majd át. Cikksorozatunkban ezek közül tekintünk át néhányat - az első részben a világ egyik legősibb gazdasági ágazatával, a mezőgazdasággal foglalkozunk.

Jön az 5G – és ez tényleg nagy durranás lesz

A földművelést és állattenyésztést is magába foglaló mezőgazdasági tevékenység az elmúlt bő 10 ezer évben mindig a kor legújabb technikai vívmányait használva fejlődött. Nincs ez másképp a 21. században sem, a gazdák most is számos technológiai újítást használnak annak érdekében, hogy maximalizálják a terméshozamot, csökkentsék a veszteségek esélyét - az 5G mobilinternet elterjedése azonban teljesen új szintre emelheti az okos gazdálkodást.

Az 5G a jelenleg használt 4. generációs hálózatokhoz képest óriási előrelépést jelent majd - jóval nagyobbat, mint a 4G hozott elődjéhez, a 3G-hez képest. Az adatátviteli sebesség nagyságrendekkel lesz nagyobb, rendkívül rövid válaszidő mellett. Emellett az egyidejűleg kezelt kapcsolatok száma is jelentősen meghaladja a korábbi technológiák lehetőségeit. Ezeknek köszönhetően az 5G lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaságban tömegesen használjanak olyan vezetéknélküli érzékelőket, drónokat és más digitális elemző eszközöket, amelyek képesek a gazdákat adatokkal ellátni például a talaj tápanyag-ellátottságáról, a növények vagy állatok állapotáról vagy épp kártevők megjelenéséről.

Ahogy az ilyen érzékelőkből egyre többet és többet helyeznek ki a mezőgazdasági szereplők, úgy válik egyre nagyobbá a kezelendő adatmennyiség - a növekvő adattömeg villámgyors mozgatásához pedig az 5G hálózatok elterjedése jelentős segítséget nyújt majd. Így az adatok elemzése és a megfelelő válaszok kidolgozása és az okos eszközökhöz történő eljuttatása is jóval rövidebb ideig tart majd.

Így lesz igazán okos a földművelés

A termelési körülmények valós idejű ismerete lehetővé teszi, hogy azonnali döntéseket hozzanak a termelők, ha a talajban tápanyag-pótlásra, műtrágyázásra van szükség, vagy a víztartalom olyan szintre csökken, ami az öntözőrendszerek beindítását teszi indokolttá. Akár a műtrágya kiszórása, akár az öntözés történhet már "okos" eszközök segítségével - ezek a gépek közti kommunikációnak köszönhetően akár automatikusan is történhetnek. Magyarán az érzékelők az 5G hálózaton keresztül villámgyorsan az adatközpontba juttatják az információt a hiányról, az adatközpontban elkészül az elemzés arról, milyen és mennyi műtrágyát vagy épp vizet kell kijuttatni a földekre, majd szintén az 5G hálózaton keresztül utasítják a termőterületre telepített rendszereket a cselekvésre, miközben az egész folyamatról értesítést küldenek a gazdának - szükség esetén egy adott ponton jóváhagyást kérve a javasolt beavatkozásra.

Az 5G-t használó drónokat a holland burgonyatermés hozamának javítására is használják, Japánban pedig 5G-s érzékelők segítségével monitorozzák a víz hőmérsékletét és sótartalmát egyes osztrigafarmokon. 

Az okos érzékelők, a drónokra szerelt kamerák nagyfelbontású képeit elemző rendszerek segíthenek abban is, hogy az esetleges fertőzéseket, kártevőket a megjelenés korai fázisában felfedjék - minél hamarabb derül fény ezekre, annál gyorsabban tudnak beavatkozni a részben vagy teljesen automatizált rendszerek, így nem csak nagyobb eséllyel a sikeres védekezésre, de adott esetben kevesebb vegyszer használatával háríthatóak el a termést fenyegető veszélyhelyzetek. Ahogy a drónok vezérlése, úgy a drónok kamerái által rögzített képek, videók továbbítása is csak nagysebességű hálózaton keresztül történhet megbízhatóan és gyorsan - az 5G tehát ezen a téren is óriási előrelépést hoz.

Az egymással, a szenzorokkal és az adatközponttal is kommunikáló önvezető traktorok és egyéb munkagépek is az újgenerációs hálózatoknak köszönhetően végezhetik munkájukat akár a nap 24 órájában is a jövőben.

Okos nyakörv marháknak

A földművelés mellett az állattenyésztésben is sokat profitálhatnak az 5G előnyeiből: Angliában egy kísérleti projekt keretében a szarvasmarhák olyan nyakörveket, gallérokat kaptak, amelyek folyamatosan figyelik az állatok egészségi állapotát, viselkedését. Az 5G hálózaton átküldött adatokból az állatorvosok, szakértők pontosan tudják, mit evett a marha, hogyan aludt, milyen a kedve és az általános állapota. Nem ritka, hogy a szarvasmarhákat egész nyárra kicsapják a legelőre - az érzékelők és az 5G segítségével mégis azonnal tudják, ha beavatkozásra van szükség: ha megbetegszik a marha vagy ha épp vemhes lesz a tehén. Ha pedig a módszer a marháknál beválik, szélesebb körben is segítheti majd az állattenyésztők dolgát.

A lehető legjobbkor jön az 5G

A mezőgazdaság fejlődését a mobilhálózati technológia fejlődése egy olyan időszakban segítheti, amikor a növekvő globális népesség növekvő élelmiszerigényét úgy kellene kielégíteni, hogy közben mérsékeljük a bolygó erőforrásainak túlzott kiaknázását. Az újgenerációs mobilhálózatok segíthetnek a földművelés és az állattenyésztés hatékonyságát radikálisan javítani és így a megtermelt élelmiszer mennyiségét növelni anélkül, hogy a termőterületek, legelők további bővítésére lenne szükség akár az erdők, esőerdők rovására. Az 5G által lehetővé tett automatizálás pedig a munkaerőhiánnyal küzdő gazdaságok számára is megoldást kínálhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!