3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cipzár feltalálása hosszú utat tett meg. A varráshoz és textiliparhoz köthető mechanikai szerkezet létrehozása többlépcsősnek mondható: több feltaláló és szakember foglalkozott a témával, hogy hogyan oldható meg a ruhák rögzítésének egyszerűsítése egy záró- és nyitószerkezettel. 

A 19. század közepén Elias Howe, a hajókás varrógép feltalálója volt az, aki először foglalkozott a témával, ő alkotta meg a mai cipzár legelső elődjét, azonban Howe aztán inkább a varrógép feltalálására helyezte a hangsúlyt, így az általa fejlesztett legelső cipzárszerű szerkezet feledésbe merült.

Negyvennégy évvel később Whitcomb Judson feltaláló kezdett el forgalmazni egy úgy nevezett „Clasp Locker” eszközt, amely hasonlított az 1851-es Howe szabadalomban leírt rendszerhez, azonban még az 1893-as szabadalom sem használta a cipzár szót. Whitcomb találmánya elsősorban a férficsizmák zárószerkezeteként terjedt el a piacon, de még némi tökéletesítésre szorult. 

Amikor már a nevén nevezték

A cipzár tökéletesítését az amerikai mérnökember, Gideon Sundbäck oldotta meg az úgynevezett kocsi létrehozásával, ami a nyitás- és zárás funkciókra is megoldást adott. E találmány az Amerikai Egyesült Államokban 1913-ban kapott szabadalmat. Sundbäck volt az, aki elkészítette az új cipzár gyártásához szolgáló gépet is.

A "cipzár" név a B. F. Goodrich Company-től származott, akik az általuk gyártott gumicsizmákon használták elsősorban a szerkezetet. A húzózár elterjedése még ennél is későbbre, a második világháború tájára tehető, amikor már a katonai ruhákhoz is alkalmazták e gyors ruharögzítési lehetőséget. Érdekesség, hogy a cipzár szerkezetét kezdetben még a dohányzacskók zárására is alkalmazták. 

A gyors zárószerkezet ruhaiparban történő alkalmazásához azonban még 20 évet kellett várni, a harmincas években indult egy kampány, mely a cipzár használatának előnyeit hangsúlyozta: több indok között az akció keretében például kitértek arra is, hogy a cipzár használatával a kisgyermekek önellátása is elősegíthető, hiszen a cipzár használata egyszerű, segítségével a kisebb gyerekek is könnyedén rögzíthetik a ruháikat magukon.

A cipzár elterjedésének jelentős mérföldköve

Az utolsó mérföldkő a cipzár elterjedésében 1937. tájára tehető, amikor a francia divattervezők nagy előszeretettel kezdték el használni azt a férfi nadrágok kivitelezésében. Az Esquire magazin - például - a cipzárt a férfi divat legújabb szabási innovációjaként emlegette. 

A cipzár elterjedésének következő nagy lépése az volt, amikor azt elkezdték a kabátok zárásához alkalmazni - vagyis azon ruhadarabok gyártásához, ahol a cipzár gyakorlatilag az egész ruhadarab zárását megoldotta, így nagyobb védelmet adva a hideg vagy szél ellen viselőjének. Ma a cipzár mindenhol megtalálható: ruházatban, poggyászban, bőrárukban és számtalan egyéb tárgyban is használjuk. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!