A 19. század közepén Elias Howe, a hajókás varrógép feltalálója volt az, aki először foglalkozott a témával, ő alkotta meg a mai cipzár legelső elődjét, azonban Howe aztán inkább a varrógép feltalálására helyezte a hangsúlyt, így az általa fejlesztett legelső cipzárszerű szerkezet feledésbe merült.
Negyvennégy évvel később Whitcomb Judson feltaláló kezdett el forgalmazni egy úgy nevezett „Clasp Locker” eszközt, amely hasonlított az 1851-es Howe szabadalomban leírt rendszerhez, azonban még az 1893-as szabadalom sem használta a cipzár szót. Whitcomb találmánya elsősorban a férficsizmák zárószerkezeteként terjedt el a piacon, de még némi tökéletesítésre szorult.
Amikor már a nevén nevezték
A cipzár tökéletesítését az amerikai mérnökember, Gideon Sundbäck oldotta meg az úgynevezett kocsi létrehozásával, ami a nyitás- és zárás funkciókra is megoldást adott. E találmány az Amerikai Egyesült Államokban 1913-ban kapott szabadalmat. Sundbäck volt az, aki elkészítette az új cipzár gyártásához szolgáló gépet is.
A "cipzár" név a B. F. Goodrich Company-től származott, akik az általuk gyártott gumicsizmákon használták elsősorban a szerkezetet. A húzózár elterjedése még ennél is későbbre, a második világháború tájára tehető, amikor már a katonai ruhákhoz is alkalmazták e gyors ruharögzítési lehetőséget. Érdekesség, hogy a cipzár szerkezetét kezdetben még a dohányzacskók zárására is alkalmazták.
A gyors zárószerkezet ruhaiparban történő alkalmazásához azonban még 20 évet kellett várni, a harmincas években indult egy kampány, mely a cipzár használatának előnyeit hangsúlyozta: több indok között az akció keretében például kitértek arra is, hogy a cipzár használatával a kisgyermekek önellátása is elősegíthető, hiszen a cipzár használata egyszerű, segítségével a kisebb gyerekek is könnyedén rögzíthetik a ruháikat magukon.
A cipzár elterjedésének jelentős mérföldköve
Az utolsó mérföldkő a cipzár elterjedésében 1937. tájára tehető, amikor a francia divattervezők nagy előszeretettel kezdték el használni azt a férfi nadrágok kivitelezésében. Az Esquire magazin - például - a cipzárt a férfi divat legújabb szabási innovációjaként emlegette.
A cipzár elterjedésének következő nagy lépése az volt, amikor azt elkezdték a kabátok zárásához alkalmazni - vagyis azon ruhadarabok gyártásához, ahol a cipzár gyakorlatilag az egész ruhadarab zárását megoldotta, így nagyobb védelmet adva a hideg vagy szél ellen viselőjének. Ma a cipzár mindenhol megtalálható: ruházatban, poggyászban, bőrárukban és számtalan egyéb tárgyban is használjuk.